U większości dzieci, które mieszkały z kotem lub psem, w trakcie ich pierwszego roku życia nie stwierdzano występowania alergenów zwierzęcych. Było to spowodowane tym, że ich układ odpornościowy został silniej pobudzony do pracy i miał możliwość poprawnego ukształtowania się.
Lekarze alergolodzy nie mają spójnej, zgodnej opinii, czy osoba ze stwierdzoną alergią nie powinna mieć psa. Nadal wielu specjalistów wydaje szybkie decyzje, bez dokładnego poznania podłoża choroby i jej faktycznego powodu. Bardzo często słyszymy słowa lekarza prowadzącego: pies musi zniknąć z domu.
Do serca przytul psa
Rozstanie się z ukochanym psem to bardzo trudna decyzja dla każdego odpowiedzialnego właściciela. Pies traci rodzinę, miejsce, gdzie czuje się bezpiecznie, a dziecko musi pożegnać się z przyjacielem.
Czy faktycznie alergia stanowi przeciwwskazanie do posiadania psa? Jakie są bezpośrednie skutki kontaktu człowieka z alergenami zwierzęcymi? Czy dziecko z alergią ma możliwość zdobycia wiedzy na temat tego, jaką istotą jest pies, by nauczyć się prawidłowych i bezpiecznych postaw w kontakcie z nim?
Zdobycie rzetelnej wiedzy jest niezmiernie istotne dla rodziców i opiekunów dzieci borykającymi się z alergiami oraz astmą. Warto to zrobić, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki. Warto też znaleźć doświadczonego i polecanego lekarza, który będzie wspierał alergika w jego w codziennym życiu.
Autor:
Tomasz Wrzosek – trener Profilaktyki Pogryzień, właściciel 3 psów, osoba z dużym doświadczeniem w zakresie alergii oraz astmy (szkolenia i warsztaty prowadzone przez dr. Ewe Najberg, szefową kliniki alergologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie). Od urodzenia chory na astmę niealergiczną oraz alergie rożnego rodzaju (w tym zwierzęce).
Tekst przygotowany przy współpracy z Fundacją Pies dla Stasia (www.pies-dla-stasia.waw.pl).