Alergia pokarmowa dotyka około 6-8% niemowląt i występuje głównie u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Karmienie piersią jest czynnikiem ochronnym, ale objawy alergii pokarmowej występują także u dzieci karmionych piersią. Jak sobie z nią poradzić?
Wszystko zależy od tego, czy maluch jest karmiony wyłącznie piersią, czy też jednocześnie dokarmiany mlekiem modyfikowanym bądź ma już dietę rozszerzoną. Sprawdź, co może uczulać dziecko i w jaki sposób postępować.
Alergeny w mleku matki
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by – jeśli to tylko możliwe – dziecko do 6. miesiąca życia było karmione wyłącznie piersią. Mleko matki jest niezwykle wartościowe, nie tylko gdy chodzi o odżywianie malucha, ale i dla rozwoju jego układu odpornościowego. Gdy mama karmi piersią a u dziecka wystąpi alergia pokarmowa, konieczna jest weryfikacja diety mamy i eliminacja alergenów. Nie ma wskazań do zaprzestania karmienia piersią.
Co może uczulać?
Najczęstszym alergenem jest mleko krowie, a dokładniej jego białka: laktoalbumina, laktoglobulina, kazeina. Ale to nie koniec. Alergenów mogących wywoływać alergię u dziecka jest więcej. Mogą nimi być białka:
- jajka kurzego,
- wołowiny cielęciny (ok. 20% przypadków maluchów cierpiących na alergię na białko mleka krowiego),
- orzechów,
- pszenicy,
- ryby i inne
Reakcjom alergicznym sprzyjać może również narażenie dziecka na dym tytoniowy, przyjmowanie przez malucha antybiotyków czy zaburzenia flory bakteryjnej jelit.
Dieta eliminacyjna to podstawa leczenia
Jeśli maluch jest karmiony wyłącznie piersią – dietę zastosować musi mama. Oczywiście pod kontrolą lekarza – tak, by wykluczenie produktów było bezpieczne dla prawidłowego rozwoju i zdrowia dziecka. Jeżeli alergia dotyczy białka mleka krowiego, należy je zastąpić odpowiednimi preparatami mlekozastępczymi zawierającymi znacząco zhydrolizowaną frakcję białka mleka krowiego (nie zapominając o odpowiedniej zaleconej przez lekarza suplementacji).
Jeżeli dziecko ma już rozszerzoną dietę, konieczne jest ostrożne wprowadzanie nowych produktów połączone z obserwacją dziecka z jednoczesną eliminacją z diety uczulających alergenów. Ale bez obaw – gdy chodzi o uczulenie na białko mleka krowiego, najczęściej tolerancja na te substancje wykształca się u malucha z czasem. Oczywiście, ponowne włączenie przetworów mlecznych musi się odbywać również pod kontrolą specjalisty.
Co, jeśli dieta eliminacyjna nie przyniesie efektów?
U mamy karmiącej piersią próbna dieta eliminacyjna potrwać powinna ok. 2 – 4 tygodnie. Jeśli po tym okresie nie dostrzeżesz wyraźnej poprawy stanu dziecka, być może objawy, które dostrzegasz mają inne źródła. Wybierz się do lekarza, by ten wskazał przyczynę problemów.
Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl
Partnerem artykułu jest BebiProgram.pl
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
Ja stosuję dietę eliminacyjną, ale robię to pod kontrolą lekarza. Odradzam działania na własną rękę.
Ja także stosuję dietę eliminacyjną + mleko zastępcze.
Nie mogę karmić córci, bo mój pokarm ją uczula:( Ma od razu wysypkę na całym ciele, a sama staram się unikać potencjalnych alergenów w swojej diecie.
Na pewno wszelkie niepokojące sygnały należy konsultować z lekarzem. Nie powinnyśmy bawić się w specjalistki, skoro nie ukończyłyśmy medycyny. Mam taką nawiedzoną koleżankę z pracy, która na siłę wyeliminowała gluten z diety swojego dziecka i doprowadziła je do niedoboru witaminy B.