Naturalny cukier, który występuje przykładowo w miodzie, suszonych daktylach czy kaszy jaglanej jest niezbędny do życia.
Biały rafinowany cukier, który znajduje się m.in. w słodyczach – to natomiast tzw. „biała śmierć”.
Nadmiar cukru sprzyja przedwczesnemu starzeniu się skóry, pojawieniu się próchnicy czy osteoporozie.
Może doprowadzić także do nieprawidłowego funkcjonowania trzustki, co w efekcie doprowadza do cukrzycy oraz sprzyja powstaniu alergii.
Negatywny wpływ cukru
Cukier od pierwszych chwil, w których pojawia się w ciele, działa destrukcyjnie. Stwarza korzystne warunki do rozwoju bakterii. Zakwasza ślinę i powoduje, że skrobia nie jest przygotowana do trawienia w żołądku i jelicie. Efekt? Pokarmy nie są odpowiednio wykorzystane.
Poza tym cukier zwiększa kwasowość treści żołądkowej, a nadmiar kwasów trawi śluzówkę żołądka. Może to doprowadzić do przewlekłego zapalenia żołądka i jelit oraz stanów zapalnych śluzówki przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. W ostateczności nawet do choroby wrzodowej tych narządów.
Cukier nie dla alergika
Negatywnym skutkiem cukru są również alergie. Smakołyk ten niszczy bowiem śluzówkę jelita i sprzyja nadmiernemu rozwojowi drożdży i kolonizacji grzybami pleśniowymi w przewodzie pokarmowym oraz ułatwia powstawanie alergii na pokarmy i na grzyby.
Kolejny problem. Nie usunąłeś z jadłospisu cukru? Możesz sobie „łykać” leki przeciwalergiczne. I tak nie pomogą. Najpierw zrezygnuj ze tej przyjemności.
DR