Ciąża to wyjątkowy stan ale również czas wielu zmian. Oprócz nowego życia, które rośnie w łonie matki, możemy zaobserwować zmiany skórne, które niekoniecznie mogą nam się spodobać. Jak z nimi walczyć?
Rozstępy, przebarwienia i inne zmiany skórne
Zwiększenie masy ciała, rozciągniecie skóry na brzuch oraz zmiany hormonalne – to wszystko wpływa na wygląd ciała podczas ciąży. Nic dziwnego, że na skórze mogą pojawiać się różne dermatozy i zmiany, które wywołują niepokój u przyszłych matek. Spokojnie, wielu z nich można zapobiec, inne znikają za pomocą odpowiednich kosmetyków czy zabiegów. Wyższy poziom hormonów przygotowuje organizm na inne, zupełnie nowe warunki. Dla ciała i całego organizmu to wielkie wyzwanie. Rozstępy czy przebarwienia skórne to nie koniec świata. Z odpowiednią pielęgnacją, dietą i dbałością o swoje ciało na zewnątrz i wewnątrz, wszelkie zmiany przestaną nas martwić.
Ciąża widoczna na skórze
Zmiany zachodzące w organizmie kobiety są widoczne także na zewnątrz, na skórze. Ciało jest jak lustro, które doskonale pokazuje stan organizmu. Zawsze chora osoba będzie miała ziemistą, szarą cerę. Mówi się, że kobiety w ciąży wręcz promienieją. Owszem, wyglądają wtedy pięknie, ale my skupiamy się na zmianach, które niekoniecznie odsłaniamy i pokazujemy wszystkim. Ślady na skórze zwykle powstają w miejscach, które są najbardziej w ciąży podatne na zmiany. Należy do nich brzuch, piersi, biodra czy pośladki. Skóra rozciąga się na brzuchu, a piersi rosną od produkowanego pokarmu, więc to tam najczęściej pojawiają się rozstępy. Widoczne pręgi w czerwonym kolorze są efektem rozciągnięcia skóry. W wyniku poszerzenia światła w naczyniach krwionośnych, powstawać mogą tzw. pajączki. Problem stanowią także żylaki na nogach czy zmiany w barwnikach skórnych. Kobiety spodziewające się dziecka mogą zaobserwować zwiększone napięcie skóry, szybszy wzrost paznokci czy włosów. Przebarwienia skórne można zlokalizować głównie na sutkach, choć występują na twarzy, czole i nosie. Większość z nich zanika po urodzeniu dziecka.
Jak im zapobiec?
Wiele kobiet planujących ciążę martwi się o stan swojej skóry. Każde ciało reaguje inaczej. Nie znaczy więc, że każda ciąża niesie ze sobą rozstępy, jak pamiątkę na całe życie. O skórę należy dbać, nawet jeśli nie jesteśmy w ciąży. Elastyczność i jędrność spada wraz z wiekiem, dlatego pomocne mogą okazać się olejki, kremy i balsamy, które poprawiają napięcie skóry i dobrze ją nawilżają. Skórę w najbardziej problematycznych miejscach można masować okrężnym ruchem. Warto użyć do tego specjalnego masażera lub szczotki. Regularny peeling także przyczyni się do utrzymania gładkiej skóry przez długi czas. Skórę w miejscach narażonych na rozciąganie możemy delikatnie szczypać, by poprawić jej ukrwienie. Powstałe rozstępy i przebarwienia zniwelują kosmetyki na tego typu problemy skórne. Przy bardzo widocznych rozstępach, możemy pomyśleć nad specjalistycznymi zabiegami, które oferują gabinety kosmetyczne. Zdrowa dieta i aktywny, na miarę możliwości ciąży tryb życia pomoże w utrzymaniu pięknej skóry.
Katarzyna Antos