Zdrowe usuwanie kurzu

 

Kaloryfery czyścimy z kurzu wieszając tuż za żeberkami mokre prześcieradło, po czym kierujemy w te miejsca, gdzie nie sposób umyć ich wilgotną ściereczką silny strumień suszarki – kurz i burd osiądą na mokrym prześcieradle.
Podobną technikę stosujemy w przypadku narzut – okładamy prześcieradłem i trzepiemy trzepaczką.

Suche bukiety

zaś także czyścimy z kurzu suszarką do włosów – oczywiście włączoną na najniższy bieg, by nie zniszczyć kruchych kwiatów. Gdy sami robimy bukiet albo kupujemy nowy od razu warto spryskać go lakierem, co utrudni osadzaniu się na nich kurzu.

Ozdoby z metali

  • z mosiądzu

Woda kwaśna, która pozostaje po odciśnięciu kiszonej kapusty zmieszana z popiołem z węgla drzewnego świetnie nadaje się do czyszczenia mosiądzu, alternatywnie można zastosować amoniak lub kwasek cytrynowy.
Sok z cytryny można też wycisnąć na sól bądź sodę oczyszczoną i taką papką przecierać mosiądz, po czym spłukać ciepłą wodą i starannie wytrzeć.

  • z miedzi

Zdrowe usuwanie kurzu

czyścimy sokiem z cytryny, a najbrudniejsze – wodą z amoniakiem (2 łyżki i przecieramy papką z soli i soku z cytryny (jw.), zielony nalot usuwamy podgrzanym octem z solą 1:2

  • z żelaza (kutego)

łyżeczkę amoniaku dolewamy do szklanki mydlin i przecieramy żelazo, po czym polerujemy

  • ramy złocone

Czyścimy szmatka zmoczoną w occie

 

Ozdoby z kości

Papką z soli i soku z cytryny czyścimy wyroby z kości słoniowej. Poroża i wyroby z rogu myjemy letnią wodą z amoniakiem (1/2 łyżeczki na szklankę wody), po wysuszeniu smarujemy olejkiem migdałowym i polerujemy.