Introwertyk we współczesnym świecie nie ma łatwego życia. Promuje on ekstrawertyków, którzy łatwo nawiązują kontakty i nie mają problemów z autoprezentacją. Chętnie chwalą się swoimi talentami i sukcesami. Introwertycy łatwiej męczą się, pracując z wieloma ludźmi, ponieważ to rozładowuje ich wewnętrzne akumulatory. Cenią sobie ciszę i spokój, który umożliwia pełne skupienie na wykonywanym zadaniu. Czy istnieje idealny zawód dla introwertyka? Jaka ścieżka kariery sprawdzi się najlepiej?
Spis treści:
- Czy introwertyk unika ludzi?
- Idealny zawód dla introwertyka – czy istnieje?
- Osobowość to nie wszystko. Predyspozycje zawodowe odgrywają ważniejszą rolę
- Rozwój kariery zawodowej a ograniczenia niezależne od nas
- Praca dla introwertyka to zawód z misją
- Kontakt z ludźmi – tego nie unikniesz w żadnej pracy
Czy introwertyk unika ludzi?
Introwertycy uchodzą za osoby zamknięte w sobie i mało towarzyskie. W rzeczywistości też potrzebują kontaktu z innymi, ale w nieco bardziej ograniczonej wersji. Wolą spotykać się z przyjaciółmi w wąskim gronie. Wówczas stają się nawet duszą towarzystwa, która chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami i żartuje.
Idealny zawód dla introwertyka – czy istnieje?
Przyjęło się, że introwertyzm utrudnia wykonywanie niektórych zawodów. Stereotypowo utożsamia się go z naukowcami, analitykami i pisarzami, którzy całe dnie spędzają w odosobnieniu, wykonując powierzone im zadania. Robią to z najwyższą starannością, zwracając uwagę na detale. Czy osobowość stanowi czynnik ograniczający i determinujący wykonywany zawód? Co mówią na ten temat badania naukowe?
Osobowość to nie wszystko. Predyspozycje zawodowe odgrywają ważniejszą rolę
Jaka ścieżka kariery sprawdzi się najlepiej? Zaleca się, aby każdy sam odpowiedział sobie na to pytanie. Talent stanowi najważniejszy czynnik, którym warto kierować się, wybierając zawód. Jeśli potrafimy pisać, sprawia nam to przyjemność, a zupełnie nie widzimy się w roli osoby wykonującej precyzyjne czynności, raczej nie zostaniemy analitykami rynku finansowego, choć możemy być introwertykami. Dziennikarstwo wymaga kontaktu z ludźmi, przeprowadzania wywiadów, dociekania do prawdy. Wydaje się, że nie pasuje do introwertyka, ale odzwierciedla nasz talent i pasję.
Rozwój kariery zawodowej a ograniczenia niezależne od nas
Nawet idealny zawód dla introwertyka napotyka na ograniczenia na rynku pracy. Załóżmy, że umiemy projektować piękne sukienki. Sprawia nam to satysfakcję. Nie wymaga intensywnego kontaktu z wieloma ludźmi. Niestety, w najbliższej okolicy nie ma żadnej firmy odzieżowej, która by nas zatrudniła. Większość nie chce współpracować online. Do tego dochodzą uwarunkowania rynku pracy. Nie jest on z gumy. W pewnym momencie wysyca się specjalistami i nie przyjmie kolejnych. Niektóre zawody wymagają uzyskania specjalnych uprawnień, które kosztują i pochłaniają czas. Np. psycholog po 5-letnich studiach magisterskich musi odbyć 4-letnie szkolenie w szkole psychoterapii, aby zostać psychoterapeutą. Stanowi to koszt rzędu 40 tysięcy złotych, który wciąż się zwiększa wskutek inflacji.
Praca dla introwertyka to zawód z misją
Zawód dla introwertyka powinien uwzględniać sens, jaki płynie z wykonywanej pracy. Osoby, które wykazują ten typ osobowości, lubią robić rzeczy pożyteczne. Nie satysfakcjonują ich raporty, w których mogą przed klientami pochwalić się licznymi sukcesami w prowadzeniu ich kampanii reklamowych. O wiele lepiej odnajdują się w działalności z elementem misji. Np. odnajdą się w roli dziennikarza, który informuje czytelników o ważnych problemach społecznych. Introwertyk, gdy widzi sens w tym, co robi, potrafi pogodzić się z niedogodnościami, jakie wynikają z częstych kontaktów z innymi ludźmi.
Kontakt z ludźmi – tego nie unikniesz w żadnej pracy
Nie istnieje idealny zawód dla introwertyka, tak samo jak nie ma idealnej pracy dla ekstrawertyka. Każda forma aktywności zawodowej pociąga za sobą elementy analityki i kontaktu z innymi ludźmi. Copywriter może przygotowywać teksty w domowym zaciszu, ale robi je na czyjeś zlecenie. Oznacza to, że musi porozumieć się do szczegółów z klientem. Dobrze, gdy potrafi się też zareklamować, bo tylko wtedy istnieje szansa, że ktoś skorzysta z jego usług. Ekstrawertyk jest często urodzonym sprzedawcą, ale nawet on musi usiąść i przygotować raport dla swoich przełożonych. Najważniejsze, aby nielubiana część pracy nie przysłaniała jej sensu oraz tego, co daje nam satysfakcję.