Zapalenie spojówek a wady wzroku
Zapalenie spojówek pojawia się często u osób, które mają wady wzroku i wady te są korygowane nieodpowiednimi okularami. W takiej sytuacji za słabe lub za silne szkła drażnią gałkę oczną, czego konsekwencją jest jej zmęczenie i stany zapalne. W przypadku wad oka trzeba regularnie kontrolować wzrok u okulisty i ewentualnie zmieniać okulary co dwa lata.
Zespół suchego oka
„Zespół suchego oka”:, czyli schorzenie wywołane niedostatecznym wydzielaniem łez lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego, może być przyczyną zapalenia spojówek. W przypadku tego zespołu nieprawidłowy skład łez (stanowiony przez film łzowy) wywołuje podrażnienia oka. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się panie po 40-tce, wtedy, gdy wchodzą w okres zaburzeń hormonalnych.
Zapalenie spojówek jest dość częstą przypadłością. Jej leczenie zależy od tego, jaki jest to rodzaj zapalenia. Bardzo ważne jest zapobieganie: mycie rąk, unikania dotykania i przecierania oczu, zrezygnowanie z mocno perfumowanych kosmetyków i zastąpienie ich kosmetykami dla alergików, unikanie miejsc o dużym zanieczyszczeniu powietrza, unikanie zadymionych czy nie wietrzonych pomieszczeń, stosowanie okładów (np. z rumianku czy herbaty).
W przypadku podejrzenia zapalenia spojówek nie wolno leczyć się samemu, ale koniecznie udać się do lekarza rodzinnego bądź do okulisty.
Sabina Sosnowska