Wobec ograniczeń pokarmowych zrównoważenie diety nie jest łatwe.
Nietolerancja na białko mleka krowiego
Zwana enteropatią to nadwrażliwość występująca głównie u niemowląt i dzieci w pierwszym roku życia. Objawia się na ogół poważną niestrawnością, kolkami, wymiotami czy biegunką i niewielkim przyrostem masy ciała. Pocieszające jest to, że zdecydowana większość dzieci wyrasta z tego uczulenia.
Nietolerancja laktozy – cukru występującego naturalnie w mleku
Występuje wówczas, gdy enzym odpowiadający za trawienie laktozy zanika w organizmie w okresie dzieciństwa – co może być uwarunkowane genetycznie (gł. w Afryce i na Karaibach).
Objawy to wzdęcia i biegunki po spożyciu mleka. Zmiana diety na bezlaktozową jedynie pomaga w diagnozowaniu tego problemu, ale rozpoznanie należy potwierdzić badaniami lekarskimi.
Łatwo wykryć u siebie nietolerancję na mleko w budyniach, czekoladzie mlecznej, serwatce, maślance, śmietanie, serach, maśle, jogurtach, twarożkach, margarynach czy lodach na bazie mleka.
Są jednak produkty spożywcze z ukrytą zawartością mleka – tj. kiełbasy, salami, szynka czy płatki śniadaniowe.
Kazeina – białko z mleka występuje często w ciastkach i pączkach, natomiast laktoza w chipsach i chrupkach, ciastach do pizzy, zupkach w proszku.
Mleko kozie i owcze
Mają zbliżony skład do krowiego i podobnie mogą wywoływać reakcje alergiczne. Stąd należy dobrać takie substytuty mleka, które z pewnością nie wywołają reakcji alergicznych (chyba że mleko orzechowe spowoduje reakcje alergiczną na orzechy).