Mleko to jest bogate m.in. w witaminy E iB, żelazo, magnez, białko czy lecytynę. Może być spożywane w płynnej postaci, ale także w postaci sera tofu (bowiem to z mleka sojowego jest ona wytwarzany). Należy jednak pamiętać o tym, iż soja nie może być spożywana w dużych ilościach, bowiem może wtedy źle wpływać na funkcjonowanie tarczycy. Warto także wybrać mleko ryżowe, które jest wytwarzane z brązowego ryżu. Mleko to jest bogate w węglowodany, jednak nie zawiera białka i wapnia. Innym wyjściem jest korzystanie z mleka kokosowego jako zamiennika. Mleko to nie zawiera laktozy.
Zamienniki orzechów
Coraz więcej osób ma alergię na orzechy, które obecnie znajdują się w wielu produktach: od lodów, poprzez ciasteczka, aż po płatki śniadaniowe i pasztety. Istnieją jednak ich zamienniki, których alergicy nie muszą się obawiać. I co ważne – orzechy kokosowe są bezpieczne i nie wywołują alergii.
Zamiast orzechów ziemnych drzewnych alergik może wiec spożyć orzechy pinii bądź nasiona sezamu, słonecznika czy dyni. Jeśli natomiast chce przygotować posypkę, to zamiast orzechów ziemnych może użyć nasiona sezamu, dyni, siemię lniane czy ryżowe krakersy.
Życie z alergią nie należy do najłatwiejszych, jednak dzięki przeróżnym zamiennikom alergik nie musi rezygnować z wielu dań i potraw.
Sabina Sosnowska