Powietrze wysoko w górach jest rozrzedzone, pogoda często się zmienia i następują wahania ciśnienia – to z jednej strony korzystnie pobudza do działania układ immunologiczny, jednak z drugiej strony wymaga dłuższego zaaklimatyzowania się w takich warunkach.
Wysoko w górach doskonale będą się czuć astmatycy i alergicy, ponieważ rozrzedzone powietrze ułatwia oddychanie i zapewnia zupełny brak alergenów. Góry nie są wskazane dla osób z chorobami serca oraz z niewyregulowanym ciśnieniem i dla kobiet w ciąży.
Dla kogo niziny?
Nizinne lasy i jeziora są wskazane dla osób z chorobami serca i układu krążenia, cierpiących z powodów nadciśnienia, z chorobami górnych dróg oddechowych, wrażliwych na zmiany pogody a także dla osób znerwicowanych i wyczerpanych.
Nizinny klimat jest łagodny, cechuje się w miarę stałym ciśnieniem i brakiem nagłych wahań pogody. Z wypoczynku na nizinach powinni zrezygnować alergicy i osoby cierpiące na ból stawów – ze względu na dużą obecność alergenów w powietrzu a także znaczną wilgoć.
Planując urlop rozważnie dobierz miejsce pobytu. Jeśli jednak co roku jeździsz w to samo miejsce warto pomyśleć o zmianie. Może inny klimat będzie dla ciebie bardziej korzystny?
M. Witczak