Rośliny pozwalają oczyścić powietrze. W procesie fotosyntezy wykorzystują dwutlenek węgla, a jako produkt uboczny uwalniają to atmosfery tlen. Ludzie i zwierzęta potrzebują go do życia. Ponadto rośliny wyłapują wiele zanieczyszczeń obecnych w powietrzu i je neutralizują. To zielone płuca Ziemi. Niestety nie każdy ma do nich rękę. Przedstawiamy wytrzymałe rośliny do zadań specjalnych.
Spis treści:
- Jak rośliny wpływają na samopoczucie?
- Rośliny doniczkowe jako dekoracje wnętrz
- Brak ręki do roślin
- Na jakie wytrzymałe rośliny doniczkowe warto postawić?
- Sukulenty magazynujące wodę
- Rośliny doniczkowe z płytkim systemem korzeniowym
- Rośliny wytrzymałe na brak światła
Jak rośliny wpływają na samopoczucie?
Rośliny wpływają dobroczynnie na nasze samopoczucie. Kontakt z naturą uspokaja i wycisza. Z kolei sam kolor zielony wprowadza harmonię. Nic dziwnego, że podświadomie staramy się wprowadzić odrobinę natury do bloków i kamienic, w których mieszkamy. Wielkie miasta dają szerokie perspektywy rozwoju zawodowego i naukowego. Niestety często są pozbawione roślinności. Ta pełni rolę naturalnego filtra, który wyłapuje szkodliwe substancje z naszego otoczenia. Rośliny doniczkowe, jeśli zostaną odpowiednio dobrane, pomogą nam również utrzymać optymalną wilgotność powietrza.
Rośliny doniczkowe jako dekoracje wnętrz
Ponadto rośliny doniczkowe pełnią funkcję estetyczną. Zapewne zauważyłaś, że wiele znanych influencerek wykorzystuje je jako tło do nagrań i zdjęć. Dużą popularnością cieszą się m.in. monstery, które łatwo można rozmnażać we własnym zakresie, ponieważ tworzą szczepki. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem roślin wprowadza do nich odrobinę życia. Nawet w wynajmowanym mieszkaniu warto mieć tego typu naturalne dekoracje wnętrz, ponieważ poprawiają humor i nadają przytulności.
Brak ręki do roślin
Niestety rośliny w wielu domach nie mają łatwego życia. Po pierwsze, nie każdy z nas dysponuje fachową wiedzą botaniczną i wie, czego wymaga określony gatunek. Po drugie, nie wszyscy mamy rękę do roślin doniczkowych. Czasem o nich zapominamy. Kiedy indziej przelewamy wodę, przez co rośliny doniczkowe gniją. Żyjemy w nieustannym biegu. Często brakuje nam czasu na wykonanie manicure i sprzątanie, nic dziwnego, że zapominamy także o roślinach, które posiadamy.
Na jakie wytrzymałe rośliny doniczkowe warto postawić?
Wytrzymałe rośliny doniczkowe stanowią idealne rozwiązanie dla tych z nas, które nie mają ręki do kwiatów, a w biurze spędzają długie godziny. Stawiając na nie, unikamy problemów z podlewaniem i znalezieniem odpowiedniego miejsca do wzrostu. Jakie rośliny doniczkowe są najbardziej wytrzymałe? Okazuje się, że te, które pochodzą z Azji i Afryki. Na tych kontynentach panują bowiem skrajne warunki. Wysokie temperatury, susza, wysokie nasłonecznienie – wszystko to zmusiło rośliny do wykształcenia odpowiednich mechanizmów adaptacyjnych.
Sukulenty magazynujące wodę
Wytrzymałe rośliny z Afryki i Azji doskonale radzą sobie z okresowym brakiem wody, ponieważ ją magazynują. W rezultacie mając je w swoim mieszkaniu, nie musimy ich codziennie podlewać. Warto jednak uważać, aby nie popaść w skrajność. Nie przelewajmy doniczek podczas podlewania, ponieważ sprzyja to procesom gnilnym.
Rośliny doniczkowe z płytkim systemem korzeniowym
Czy wiesz, że wytrzymałe rośliny doniczkowe mają płytki system korzeniowy, przez co nie muszą pobierać wody oraz składników mineralnych z głębi ziemi. Wystarczy im woda, która pochodzi z opadów atmosferycznych lub aktualnego podlewania. Ta bowiem dość szybko dociera do korzeni i zostaje spożytkowana we właściwy sposób.
Rośliny wytrzymałe na brak światła
Wybierając rośliny doniczkowe do zadań specjalnych, należy zwrócić na ich upodobania względem nasłonecznienia. Te powinny dobrze rosnąć w cieniu i półcieniu, wówczas będzie można umieścić je nawet w łazience bez okien. Takie rośliny świetnie poradzą sobie także w salonie, gdzie mamy wiecznie spuszczoną roletę, aby mieszkanie nie nagrzewało się od promieni słonecznych. Wszystkie potrzebne informacje nt. wybranej rośliny znajdziesz na karteczce dołączonej do doniczki.