Szacuje się, że 20% społeczeństwa stanowią osoby wysoko wrażliwe. Jest to cecha uwarunkowana genetycznie, której nie sposób zmienić. U osób wysoko wrażliwych nieco inaczej działa ośrodkowy układ nerwowy. W rezultacie łatwiej ulegają one przebodźcowaniu i zmęczeniu. Wysoka wrażliwość a macierzyństwo – jak sobie poradzić?
Wysoka wrażliwość to cecha uwarunkowana genetycznie
Wysoka wrażliwość nie jest wadą, lecz normalną cechą taką samą jak kolor oczu czy włosów, który dziedziczymy po naszych przodkach. Warto jednak nadmienić, iż osoby, które przychodzą na świat z takim temperamentem, mogą w niektórych sytuacjach czuć się bardziej wyeksploatowane. Wysoka wrażliwość sprawia, że jesteśmy wrażliwi na bodźce zewnętrzne. Chodzi tutaj zarówno o kwestie wizualne, jak i odgłosy, smaki czy zapachy. Nadmiar bodźców bywa dla osoby wysoko wrażliwej niezwykle przytłaczający. Bardzo ją męczy i sprawia, że ma ona ochotę uciec na bezludną wyspę. Po każdym przebodźcowaniu potrzebuje ciszy i odpoczynku, w tym wielu godzin snu, aby dojść do siebie.
Wysoka wrażliwość a macierzyństwo – najczęściej spotykane problemy
Dzieci z natury są głośne i wszędzie ich pełno. Podczas zabawy lubią krzyczeć. Gdy są małe, płaczem zwracają uwagę na siebie i swoje potrzeby. Gdy dorastają, domagają się wypadów na hałaśliwe place zabaw i chętnie korzystają z zabawek wydających dźwięki takich jak wóz strażacki. To może wysoko wrażliwą kobietę doprowadzać na skraj wyczerpania nerwowego. Niektóre matki złoszczą się na swoje dzieci i mają o to do siebie pretensje. Nie rozumieją, dlaczego ich mały szkrab, który przecież nie marudzi jakoś specjalnie, tak bardzo je irytuje. Gdy bliżej przyjrzą się problemowi, okazuje się, że chodzi o jego zabawki wydające uciążliwe dźwięki.
Wysoko wrażliwa matka potrzebuje wsparcia partnera
Wysoko wrażliwa matka bardziej niż ktokolwiek inny potrzebuje wsparcia partnera i dziadków. Musi czasem wyjść z domu, poprzebywać w totalnej ciszy, aby odzyskać psychiczną równowagę. Inaczej łatwo może popaść w depresję. Długotrwale przeciążenie ośrodkowego układu nerwowego jest bardzo niekorzystne dla jej zdrowia i samopoczucia.
Podział obowiązków między rodzicami
Ponadto wysoko wrażliwa matka powinna ustalić z partnerem, że to on zabiera dziecko na plac zabaw, gdzie jest głośno. Ona w takie miejsca nie chodzi, ponieważ po każdym takim wypadzie potrzebuje wielu godzin regeneracji, aby dojść do siebie.
Wysoka wrażliwość a empatia
Osoby wysoko wrażliwe potrafią doskonale wyłapywać emocje drugiej strony. W związku z tym takie matki są bardzo empatyczne w stosunku do swoich dzieci i szczerze interesują się ich uczuciami. Mają niezwykły radar, który pomaga im bezbłędnie odczytywać potrzeby swojej pociechy. Muszą jednak uważać na to, aby nie kontenerować emocji dziecka w sobie, ponieważ to również niekorzystnie wpływa na ich stan psychiczny.
Wysoko wrażliwe kobiety a spotkania z koleżankami i ich dziećmi
Jeśli nie masz własnych dzieci, a jesteś kobietą wysoko wrażliwą, staraj się unikać spotkań z koleżankami, na które zabierają one swoje pociechy. Wiele z nas nie potrafi powiedzieć wprost, że woli spotkać się tylko we dwójkę. W rezultacie po 30 minutach spotkania z koleżanką i jej dzieckiem zmaga się z silną migreną oraz przebodźcowaniem. Po kilku takich spotkaniach możesz mieć ochotę zerwać znajomość, ponieważ czujesz, że takie wrażenia bardziej cię wyniszczają, niż dostarczają ci pozytywnych emocji.