Wszystko, co trzeba wiedzieć o alergii pokarmowej u dzieci
Od najmłodszych lat zwracamy szczególną uwagę na to, co podajemy do jedzenia naszym dzieciom. Zależy nam, aby dostarczyć im wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju witaminy i minerały. Niestety zdarza się, że dieta, którą zaplanowaliśmy dziecku, nie będzie dla niego odpowiednia. Dzieje się tak w przypadku alergii pokarmowej, która wymusza na nas specjalne i indywidualne podejście do żywienia dziecka.

Co to jest alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego, występująca niedługo po zjedzeniu pokarmu, który zawierał czynnik alergizujący (tzw. alergen). W dzisiejszych czasach alergia pokarmowa to bardzo często zgłaszana dolegliwość, jednak nie zawsze ma to swoje medyczne uzasadnienie. Osoby rzeczywiście cierpiące na tę chorobę stanowią 3% w przypadku dorosłych i 6% wśród dzieci. Alergia może wystąpić na każdy składnik pożywienia, ale najczęściej uczulają: mleko krowie, jajka, orzechy, owoce morza, ryby i soja.

Nietolerancja czy alergia pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa występuje znacznie częściej od alergii i może mieć podobne objawy. Podstawową różnicą między nimi jest to, że zjedzenie pokarmu zawierającego śladową ilość alergenu w przypadku nietolerancji nie wywoła żadnej reakcji, natomiast u osób z alergią wystąpi reakcja alergiczna. Poza tym nietolerancja pokarmowa przebiega bez udziału czynników immunologicznych i zwykle opiera się na zaburzeniach w trawieniu składników takich jak laktoza czy skrobia.

Jak objawia się alergia?

Ból brzucha u dziecka występujący po zjedzeniu określonego posiłku powinien zwrócić szczególną uwagę rodzica. Jeżeli objaw się powtarza i dotyczy podobnego pożywienia, należy wziąć pod uwagę alergię. Oprócz tego dziecko może zgłaszać nudności, świąd i pieczenie skóry. Ponadto możemy zaobserwować wystąpienie wysypki, obrzęku ust i błon śluzowych, utrudnione połykanie, a nawet duszność. Jeżeli do objawów dołącza się świszczący oddech i trudności w oddychaniu należy jak najszybciej wezwać pogotowie, ponieważ jest to stan zagrożenia dla życia.

Kogo dotyczy?

Alergia pokarmowa ma największe szanse rozwinąć się u dzieci, u których w najbliższej rodzinie stwierdzono alergię, ponieważ zachodzi duże prawdopodobieństwo dziedziczenia tej choroby. Ponadto alergia pokarmowa ma tendencję do pojawiania się w najmłodszych latach dziecka, a wraz z wiekiem ryzyko to maleje. Dodatkowo może rozwinąć się, jeżeli u dziecka występują inne choroby związane z nadwrażliwością np. atopowe zapalenie skóry lub astma.

Jak rozpoznać alergię pokarmową?

Aby wykluczyć lub rozpoznać alergię, należy skierować się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi potrzebne badania. Niestety nie ma testów, które jednoznacznie określiłyby obecność alergii. Do tej pory do tego celu wykorzystuje się punktowe testy skórne oraz badania krwi, które razem z występującymi objawami mogą ułatwić postawienie diagnozy.

Leczenie

Najskuteczniejszym sposobem na radzenie sobie z alergią jest całkowita rezygnacja z pokarmów, które zawierają wywołujący objawy alergen. Dostępne są także inne, eksperymentalne metody terapii takie jak stosowanie przeciwciał oraz doustna immunoterapia, które stosuje się u dzieci z ciężką postacią alergii.