dieta eliminacyjna u dziecka

Alergia pokarmowa, zwłaszcza na białka mleka krowiego pojawia się dość często u najmłodszych maluchów – często tych, które przyjmują mleko modyfikowane. Alergie pokarmowe występują u  ok. 6-8% dzieci. Efektywną metodą leczenia jest dieta eliminacyjna. W jaki sposób ją wprowadzić?

Zaburzenia zachowania, objawy skórne, dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nadmierne ulewanie, kolki, dolegliwości ze strony układu oddechowego – sapka, napady świszczącego oddechu – oto objawy, które mogą świadczyć o występowaniu alergii pokarmowej u malucha. Wystąpienie objawów klinicznych wywołanych alergenem pokarmowym potwierdza przyczynę alergii pokarmowej. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie jej objawów jest leczenie przyczynowe, a więc właśnie dieta, w której z jadłospisu wyklucza się alergen, w przypadku alergii na białko mleka krowiego należy wykluczyć mleko krowie oraz jego przetwory. Bez obaw, nie na całe życie. W ok. 80% przypadków dzieci nabywają tolerancję na produkty mleczne w ciągu 1-3 lat od momentu jej wykrycia. I najważniejsze: alergii pokarmowej na białko mleka krowiego nie należy mylić z nietolerancją laktozy. To dwie zupełnie inne dolegliwości.

Dieta eliminacyjna niezbędna na etapie diagnozowania

Gdy u malucha pojawiają się niepokojące objawy, wskazujące na alergię, lekarz może zalecić wprowadzenie diety eliminującej białko mleka krowiego. Wykluczenie czynnika uczulającego powinno doprowadzić do pozbycia się objawów alergii w przeciągu kilku dni.

Diagnostyka poprzez włączanie lub wyłączanie produktów mlecznych może odbywać się także na późniejszych etapach, by zweryfikować, czy maluch nabył już tolerancję na białko mleka krowiego, czy też nie. W wielu przypadkach, dzieje się tak już po ok. 6-9 miesiącach, w innych trzeba czekać przez ok. 3 lata.

Bardzo ważne jest, by diety nie wprowadzać ani też nie modyfikować jej samodzielnie. Podstawą działania zawsze musi być konsultacja z lekarzem pediatrą.

Dieta eliminacyjna nie tylko dla malucha

Jeśli karmisz dziecko piersią (lub nawet tylko dokarmiasz), a zdiagnozowano u niego alergię pokarmową na białko mleka krowiego, dieta eliminacyjna dotyczy nie tylko dziecka, ale i Ciebie. Dlaczego? Ponieważ Twoje mleko również zawierać może alergeny. Oznacza to, że z codziennego jadłospisu musisz wykluczyć przede wszystkim mleko i produkty mleczne.

 O czym warto pamiętać, stosując dietę eliminacyjną?

Jako matka – pamiętaj o suplementacji preparatami wapnia. Skonsultuj się z lekarzem, który wskaże odpowiednie preparaty i dawkowanie. W przypadku diagnozy alergii dziecku spożywającemu dotychczas mleko modyfikowane konieczne będzie podawanie nowoczesnych produktów mlekozastępczych. Mleka krowiego w alergii pokarmowej nie można zastępować mlekiem kozim czy owczym, ze względu na wysokie podobieństwo biologiczne i immunologiczne występujące pomiędzy białkami mleka krowiego, koziego i owczego.

Jeśli w trakcie prowadzenia diety eliminacyjnej dostrzeżesz jakiekolwiek niepokojące sygnały ze strony dziecka, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Tylko profesjonalna diagnostyka pozwoli poznać źródło problemu, a co za tym idzie – podjąć odpowiednie działania, które zagwarantują Twojej pociesze prawidłowy rozwój.

Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl

Partnerem artykułu jest BebiProgram.pl

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz  rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz  gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu  karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.