włoszczyzna

Nie wyobrażamy sobie bez niej rosołu czy każdej innej zupy. Włoszczyzna stanowi podstawę wielu wywarów, więc często używamy jej w kuchni. Z gotowaniem ma wiele wspólnego, ale co łączy ją z alergią?

Włoszczyzna, czyli warzywa idealne do zupy

Warzywa mają niesamowity smak i aromat, dlatego nadają naszym potrawom wyrazu. Często wywar z warzyw jest podstawą zupy, sosów czy innych dań. Przykładem roślin, z których korzystamy praktycznie każdego dnia jest włoszczyzna. Składają się na nią popularne warzywa takie jak marchew, pietruszka, seler oraz por. W większości to warzywa korzeniowe, łatwo dostępne i co najważniejsze tanie. Sama nazwa „włoszczyzna” ma swoje źródło w historii Polski. Królowa Bona Sforza, żyjąca w XVI wieku, sprowadziła do naszego kraju część tych warzyw z Włoch, stąd nazwa tej grupy, funkcjonująca do dziś. Rosół bez włoszczyzny to dla wielu osób coś niewyobrażalnego. Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się smakiem tych warzyw.

Włoszczyzna a alergia

Włoszczyzna może uczulać. Alergia na warzywa występuje rzadziej niż alergia na mleko czy orzechy. Zazwyczaj uczulają surowe warzywa, ponieważ obróbka termiczna niekiedy niweluje substancje alergizujące. Niestety nie w każdym przypadku. Seler, pietruszka i marchew to przykład warzyw, które najczęściej wywołują objawy alergii pokarmowej.

Objawy na ogół nie są groźne, choć przy silnej alergii lepiej zachować ostrożność, nawet przy przetworzonych produktach żywnościowych. Przy alergii pokarmowej, oznaki mogą wystąpić zaraz po spożyciu uczulającego produktu lub po upływie nawet 2 tygodni, jak to bywa z wysypką skórną. Reakcje mogą być miejscowe, wtedy pojawiają się w miejscu, z którym alergen miał kontakt. Mogą wystąpić w jamie ustnej czy gardle. Zespół alergii jamy ustnej to jeden z powszechnych objawów tego typu alergii. Charakterystyczna jest dla niego pokrzywka, nieżyt nosa, świąd, obrzęk warg oraz języka. Układ pokarmowy również zostaje dotknięty przez alergeny. Następstwem tego są biegunki, nudności czy ból brzucha. Najbardziej niebezpieczną reakcją organizmu jest wstrząs anafilaktyczny. Jako zespół ogólnoustrojowych objawów, następuje szybko i wymaga pomocy, ponieważ niesie ze sobą ryzyko śmierci pacjenta. Przy warzywach istotne są także reakcje krzyżowe. Niektóre z połączeń mogą okazać się groźne dla zdrowia. Seler reaguje z marchwią i pietruszką, zaś przy alergii na marchew, może dojść do reakcji także po zjedzeniu selera czy jabłka.

Leczenie alergii

alergiaJak leczyć alergię na włoszczyznę? Wprowadzają dietę eliminacyjną. Jadłospis polega na unikaniu spożycia potraw, z uczulającymi nas warzywami. Eliminujemy więc wszystkie zupy, gotowane na włoszczyźnie, szczególnie gotowe obiadki, dostępne w sklepach. Nawet niewielka ilość selera czy pietruszki może wywołać objawy alergii, więc tym bardziej należy uważać. W przypadku dzieci, alergia może minąć wraz z wiekiem, dlatego ważna jest obserwacja i ostrożność przy wprowadzani nowych produktów do diety dziecka. Rodzice, którzy zaobserwują u swoich pociech niepokojące objawy, powinni odstawić dotychczasowe jedzenie i skonsultować się z alergologiem, który podpowie, jak rozpoznać uczulający produkt i co najlepiej podawać maluchowi do jedzenia.

Katarzyna Antos