Uwielbiamy owoce, zwłaszcza te sezonowe, których smakiem możemy cieszyć się latem. Końcówka wakacji przynosi nam pierwsze winogrona. Czy owoce uczulają? Jakie mają właściwości i dlaczego warto po nie sięgnąć?
Pierwsze winogrona
Winogrona kojarzone są z nieuchronnym nadejściem jesieni. Pierwsze, soczyste grona pojawiają się już pod koniec sierpnia. We wrześniu i październiku możemy cieszyć się smakiem winogron, które często goszczą w naszych ogrodach czy działkach. Winogrona należą do jagód, choć są większe od czarnej jagody. Ich sok i miąższ pozostaje biały. Czerwony barwnik zawierają czerwone winogrona, ale tylko w skórce. Uprawa owoców została spopularyzowana już w starożytności. Do dziś chętnie sięgamy po winogrona, doceniając ich wyjątkowy smak i oczywiście wino. Nie moglibyśmy nie wspomnieć o jednym z najbardziej znanych alkoholi na świecie. Wino przygotowuje na drodze fermentacji moszczu winogronowego. Koneserzy tego trunku potrafią przygotować wina o niepowtarzalnym bukiecie. Nic dziwnego, że ich ceny przyprawiają niekiedy o zawrót głowy. Ten temat zostawmy znawcom win. My skupmy się na owocach, które kryją w sobie wiele właściwości.
Właściwości owoców
Owoce takie jak winogrona sprawdzają się świetnie nie tylko jako przekąska czy deser, choć trzeba przyznać, że doskonale komponują się z serami. Z winogron możemy przygotować dżem, sok czy pyszną galaretkę. Ze względu na wygląd i kształt, czyli imponujące kiście, owoce pełnią także funkcję dekoracyjną, szczególnie stołów podczas wszelkich przyjęć. Co ciekawe, białe winogrona, które znamy i lubimy, mają kolor zielony. Taką barwę przybiera ich skórka. Od koloru zależą właściwości winogron. W tych czerwonych znajdziemy resweratrol, czyli substancję z grupy polifenoli, która chroni przed miażdżycą i niweluje stany zapalne. Działa również przeciwnowotworowo. Ważnymi składnikami winogron są antocyjany, czyli dość silne przeciwutleniacze. Oprócz tego mamy moc witamin i sole mineralne, takie jak wapń, magnez czy żelazo. A co z białymi gronami? One także zaskakują bogactwem właściwości zdrowotnych. Zawierają właściwości przeciwutleniające oraz odtruwające. Dostarczają witamin z grupy A, C oraz K. I oczywiście zachwycają niepowtarzalnym słodkim smakiem. To z nich otrzymuje się rodzynki.
Czy winogrona uczulają?
Winogrona mają wiele zalet, ale musimy wspomnieć także o ciemnych stronach tych owoców. Jasne odmiany zawierają szczawiany, które mogą przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych. Owoce, ze względu na swój obły kształt, są niebezpieczne dla dzieci. Ich połknięcie może zablokować przełyk, odcinając dopływ do powietrza. Dlatego maluchom należy podawać przekrojone owoce. Inna kwestia to alergia pokarmowa. Owoce są jedną z największych grup alergenów pokarmowych. Winogrona mogą uczulać, zwłaszcza te czerwone. Po ich spożyciu czy wypiciu nawet niewielkiej ilości wina, może pojawić się opuchlizna warg oraz języka, duszności czy bóle głowy. Uczuleni na lateks mogą mieć objawy alergii także po zjedzeniu niektórych owoców, w tym winogron, co świadczy o alergii krzyżowej. Przyczyną kłopotów zdrowotnych niekiedy są owoce importowane, które są konserwowane środkami przeciwgrzybicznymi czy przeciwbakteryjnymi. Nie każdego jednak dotyka alergia, więc jeśli możemy jeść winogrona, nie odmawiajmy sobie tej przyjemności.
Katarzyna Antos