Ale przecież niełatwo unikać pyłków – co rozwiązywało problem zaledwie u co 5 badanego, którzy wybierali klimatyzowane pomieszczenia zamiast wietrzenia, wychodzili na zewnątrz poza szczytowym okresem pylenia i o optymalnych porach dnia. Choć nie rozwiązało to problemu z alergią, ale okazało się bardziej skuteczne niż normalne funkcjonowanie i jednoczesne przyjmowanie leków bez recepty.
Unikanie wychodzenia z domu na sens – co podkreślają naukowcy – głównie między 5:00 a 10:00 rano, gdy stężenie pyłków jest najwyższe. Jeśli zaś używamy klimatyzacji w pomieszczeniu należy ustawić recyrkulację, aby zmniejszyć ilość alergenów.
Badani stosowali średnio 3 specyfiki przeciw alergii, aż 26% – 5 lub nawet więcej leków. 75% alergików stosujących środki bez recepty skarżyło się na efekty uboczne jak senność czy suchość w ustach. Niepożądane objawy stosowania medykamentów wystąpiły u 65% osób zażywających leki na receptę i tak samo 65% osób stosujących bez recepty. Dwukrotnie bardziej ze stosowanych leków byli zadowoleni ci, którzy dopasowali je podczas konsultacji z lekarzem specjalistą niż ci, którzy nabyli leki bez recepty na własną rękę.
Leczenie objawów
Najbardziej popularnymi lekami na receptę okazały się być sterydowe aerozole donosowe (głównie Flonase i Nasonex), na drugim miejscu – pigułki Singulair.
Ze specyfików bez recepty najpopularniejsze były”leki przeciwhistaminowe
Źródło: Springtime Allergies and Their Treatments: Nationally Representative Survey, 03.2010; News release, Consumer Reports