przetwory mleczne

W diecie naszych dzieci zwykle jest za mało wapnia, a to ważny składnik ich prawidłowego rozwoju. Dlaczego dieta dziecka jest uboga w wapń? Co zrobić, jeśli nasze maluchy nie chcą jeść nabiału?

Drogocenny wapń

Wapń jest elementem składowym kości i ścian komórkowych. Choć występuje w naszym organizmie, musimy dostarczać go wraz z pożywieniem, by mieć zdrowe i mocne kości. Od najmłodszych lat powinniśmy dbać o jego odpowiedni poziom, by w późniejszy, wieku nie martwić się osteoporozą i ograniczeniem sprawności fizycznej. Ilość wapnia w naszym organizmie zależy m.in. od ilości pierwiastka, dostarczonego z pokarmem. W diecie dzieci bardzo często ilość wapnia nie jest wystarczająca. Niedobór pierwiastka może skutkować urazami, złamaniami czy problemami z zębami. Oprócz kości, wapń wpływa także na funkcjonowanie układu nerwowego czy sercowego, więc jest dla naszego zdrowia bardzo cenny. Po okresie dojrzewania, zmniejsza się ilość wapnia, dlatego im wcześniej zadbamy o prawidłową dietę, tym czeka nas i nasze dzieci bardziej spokojna przyszłość.

Wapń w codziennej diecie

Skupmy się na żywności, bo to właśnie ona jest najlepszym źródłem wapnia. Typowym produktem będzie mleko. Jedna szklanka mleka zawiera 300 g wapnia. Pierwiastek znajdziemy także w przetworach mlecznych i żółtym serze. Jednak organizm człowieka przyswaja tylko 30% tej substancji z produktów mlecznych. Ale nie tylko mleko warto pić. W diecie bogatej w wapń powinny znaleźć się zielone warzywa, takie jak brokuły, szpinak, kapusta. Dziecko do lat trzech powinno przyjąć 700 mg wapnia. Szklanka mleka dziennie to zdecydowanie za mało. Przy starszych dzieciach, zalecenia wskazują na 1000 mg wapnia. Najlepszym wyjściem byłyby dwie szklanki mleka dziennie i porcja innych produktów, bogatych w ten cenny pierwiastek. Ale dzieci nie zawsze chętnie po takowe sięgają. Marudzą nad mlekiem i nie przepadają za warzywami typu szpinak czy brokuły. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wzbogacić dietę dziecka w wapń?

Co zamiast szklanki mleka?

Rodzice doskonale znają ten problem. Dzieci lubią grymasić w kwestii jedzenia. Często trudno namówić je, by zjadły przygotowany przez nas posiłek. By zadbać o wystarczającą ilość wapnia w diecie dziecka, możemy wykorzystać kilka sposobów. Kiedy maluch nie lubi mleka, podajmy mu jogurt. Tutaj uwaga na gotowe jogurty i serki owocowe, które dzieci wręcz uwielbiają. Podawane od czasu do czasu nie zaszkodzą. Zawierają duże ilości cukru i tłuszczu, więc nie są najlepszym posiłkiem dla malucha. Lepszy będzie jogurt naturalny ze świeżymi owocami. Odpowiednim rozwiązaniem będą koktajle. Wtedy możemy przemycić wiele wartościowych składników, w tym jogurt czy mleko. wapńZamiast paczki ciastek,na podwieczorek podajmy budyń, a parówki czy szynkę, zastąpmy pastą twarogową, która z pysznymi dodatkami będzie stanowić pożywne śniadanie lub kolację. Wapń znajdziemy także w formie suplementów. Podawajmy je jednak tylko wtedy, kiedy zleci to lekarz. W innym przypadku naturalne produkty żywieniowe wystarczą, by w diecie dziecka nie zabrakło wapnia oraz innych niezbędnych składników. W wielu produktach typu fast-food znajdują się niezdrowe fosforany, które przyczyniają się do wypłukiwania wapnia z organizmu, dlatego warto ograniczyć ich spożycie, zastępując je zdrową żywnością.

Katarzyna Antos