Introwertycy często spotykają się z brakiem zrozumienia i niechęcią społeczeństwa. Wynika to z ich postawy, która przez nieznajomość psychologii bywa utożsamiana z zarozumialstwem, arogancją czy wywyższaniem się. W czym zaskakują nas introwertycy? Jak zrozumieć ich zachowanie?
Spis treści:
- Dlaczego odbieramy introwertyków jako aroganckich?
- Small talk to dla introwertyków nie lada wyzwanie
- Dlaczego introwertyk woli rozmawiać z jedną osobą niż z kilkoma?
- Dlaczego ekstrawertycy wzbudzają większą sympatię niż introwertycy?
- Introwersja a nieśmiałość
- W czym zaskakują nas introwertycy?
- Czym jest introwertyczny kac?
Dlaczego odbieramy introwertyków jako aroganckich?
Szacuje się, że introwertycy stanowią 30% społeczeństwa. To sporo, bo co trzeci z nas należy do tego grona. Jednak przez to, że ekstrawertycy mają nieznaczną przewagę, lubimy postrzegać świat z ich perspektywy. Gdy dwa skrajne bieguny spotkają się, to przy nieznajomości podstaw psychologii, mogą odebrać swoje zachowanie w niewłaściwy sposób. Ekstrawertyk w oczach introwertyka jest wścibski, natomiast introwertyk w oczach ekstrawertyka nieśmiały i zamknięty w sobie.
Small talk to dla introwertyków nie lada wyzwanie
Small talk to dziś codzienność, musimy opanować tę trudną sztukę, jeśli nie chcemy wyjść na odludków podczas spotkań służbowych czy na imprezach integracyjnych. Rozmowa o niczym jednak przysparza sporo trudności introwertykom. Ekstrawertycy nie mają z nią problemów, bo zawsze znajdą niezobowiązujący temat, na który mogą pogawędzić i uczynią to z przyjemnością. Z kolei introwertycy wolą wypowiadać się na konkretne tematy, które są ważne.
Dlaczego introwertyk woli rozmawiać z jedną osobą niż z kilkoma?
Na przyjęciach introwertyk woli rozmawiać z jedną osobą niż z kilkoma. Ekstrawertyk chętnie wymieni się opiniami z każdym członkiem uroczystości. Nie sprawia mu to żadnych trudności, ponieważ ma w sobie naturalny dar nawiązywania rozmowy, nawet na mało istotne tematy. Bywa przy tym uroczy i potrafi się zaangażować w wymianę zdań.
Dlaczego ekstrawertycy wzbudzają większą sympatię niż introwertycy?
Introwertyk budzi w ekstrawertykach podejrzliwość. Oni bez problemu dzielą się każdym swoim przemyśleniem. Gdy introwertyk tego nie robi, zakładają, że ma coś do ukrycia. Ewentualnie, że brakuje mu inteligencji i nie należy do osób zbyt sympatycznych. Introwertycy często nie wzbudzają sympatii. Przeciętny ekstrawertyk bywa z reguły dużo lepiej postrzegany przez społeczeństwo. Na ogół jest wygadany, uśmiechnięty i przyjaźnie nastawiony do innych. Wydaje się inteligentniejszy, choć zazwyczaj introwertyk w niczym mu nie ustępuje na tym polu.
Introwersja a nieśmiałość
Introwersja bywa mylona z nieśmiałością. Tymczasem nie każda osoba, która reprezentuje ten typ osobowości, cierpi na lęk społeczny. W tym miejscu warto przywołać Billa Gatesa. Był on osobą, która wolała żyć w swoim wewnętrznym świecie. Godzinami opracowywać nowe technologie. Gdy jednak przychodziło mu wystąpić publicznie, nie miał z tym najmniejszego problemu. Nie brakowało mu bowiem śmiałości.
W czym zaskakują nas introwertycy?
Introwertyk ma swoją wewnętrzną baterię, którą na ogół ładuje w samotności, gdy ogląda seriale, czyta książki czy pracuje w biurze. Bardzo mocno wyczerpują ją kontakty z innymi ludźmi. Łatwo bowiem ulega przebodźcowaniu, wskutek czego musi odpocząć w samotności.
Czym jest introwertyczny kac?
Psycholodzy korzystają także z terminu introwertyczny kac. Kryje się pod nim ogólne zmęczenie, rozdrażnienie, poplątanie myśli i słów, a nawet hiperwentylacja. Wspomniane objawy pojawiają się wskutek przebodźcowania. Gdy introwertyk wraca z przyjęcia urodzinowego, często ma problem z zaśnięciem, ponieważ spotkał tam zbyt wiele osób. Rozmowy z nimi przeciążyły jego układ nerwowy, przez co musi pobyć w samotności. W związku z tym nazajutrz nie chce się z nikim umówić na obiad. Ludzie często odbierają to jako afront, tymczasem jest to jego naturalna reakcja na kac introwertyczny.