Plaża

Tamtejsze rejony cieszą się sporym zainteresowaniem turystów z naszego kraju – a przecież nie za bardzo mamy możliwość sprawdzenia, czy jesteśmy uczuleni na pyłek oliwki. Jeśli jesteśmy uczuleni na jakiś krajowy gatunek drzewa, jest szansa, że również podróż do Grecji skończy się dla nas katarem. Uważaj na pyłek oliwki!

W basenie Morza Śródziemnego pylenie obejmuje czas wiosenny, w Grecji od kwietnia do czerwca. W Hiszpanii pylenie trwa od połowy kwietnia do końca czerwca. W zależności od odmiany drzewa oliwnego wykazuje się różnorodność uczulających protein i zawartości białka.

Mieszkając w okolicy gdzie hoduje się oliwki nie powoduje uczulenia na te same alergeny, każda osoba uczula się na inną liczbę białek, dlatego każda immunoterapia jest inna.

Wydawało by się, że pyłek oliwki nie jest problemem w Polsce – przecież gaje oliwne są domeną krajów śródziemnomorskich! Niestety, także u nas można natknąć się na hodowane dla ozdoby drzewka oliwne.

Pyłek oliwki – objawy alergii

OliwkiNajczęstszym objawem jest pyłkowica, występuje również sezonowy nieżyt nosa, zapalenie spojówek i astma. Nadwrażliwość w OAS nie została dokładnie zbadana.

Zapobieganie

W Polsce drzewo oliwne staje się coraz bardziej popularne, dlatego nie należy sądzić, iż uczulenie na pyłek oliwki grozi nam jedynie daleko za granicą. Jednakże hodowla nie jest na tyle rozwinięta, aby mówić o przemyśle oliwnym.

Wybierając się do kraju, gdzie hodowla oliwek jest rozwinięta warto pamiętać o zabraniu leków, które chronią nas przed objawami alergii.