O wycinaniu migdałków krąży wiele mitów – że nie wolno ich wycinać u dzieci, albo że ich brak doprowadza często do problemów z oskrzelami czy płucami, nie stanowiąc bariery ochronnej dla układu oddechowego. Warto się tymi mitami rozprawić.
Dla nas najważniejszą informacją jest, że nie powinniśmy obawiać się zaostrzenia alergii układu oddechowego! Wręcz przeciwnie – pozwalając na nieustanne infekcje migdałków szkodzimy mu dużo bardziej!
Czy usuwanie migdałków jest potrzebne?
Migdałki mają istotny wpływ na odporność immunologiczną organizmu, ale tylko i wyłącznie u dzieci. Chronią przed chorobotwórczymi drobnoustrojami z układu oddechowego, jak i pokarmowego, ale tylko do czasu – gdy stajemy się nastolatkami właściwości ochronne migdałków z roku na rok stają się znikome, produkowane jest w nich coraz mniej przeciwciał, a w okresie dojrzewania ich funkcja zupełnie zanika.
Długotrwałe podawanie antybiotyków zwalczających infekcje powoduje spore wyjałowienie organizmu i wzrost podatności na drobnoustroje, w tym zwiększone prawdopodobieństwo silniejszych reakcji alergicznych czy uczulenia na kolejne substancje.
U alergików samo usunięcie przerośniętego migdałka może nie odnieść oczekiwanego efektu – konieczne jest wówczas rozpoczęcie leczenia objawów alergii lub przystąpienie do odczulania. Czasami zdarza się też, że problemy z oddychaniem spowodowane były np. skrzywioną przegrodą nosową, w czym usunięcie migdałka nie pomoże.
Kiedy warto usunąć migdałki?
Zabieg usunięcia powinien być dokonany nie tylko w przypadku częstych nawracających infekcji, ale i przy nadmiernym rozroście samych migdałków, gdy powodują problemy z przełykaniem pokarmów, chrapaniem (z niebezpiecznymi bezdechami sennymi), z oddychaniem, a także ze słuchem (powodują zatkanie trąbki słuchowej).
Dorosłym usuwa się migdałki także w sytuacji:
- ropni okołomigdałkowych,
- bezdechów podczas snu (co może wpłynąć na nadciśnienie tętnicze krwi i przyczyniać się również do rozwoju choroby niedokrwiennej serca),
- częstej gorączki reumatycznej,
- po zdiagnozowaniu nowotworu migdałków,
- niedosłuchu,
- zapaleniu nerek