Poród to jeden z najważniejszych momentów życia kobiety. Jego przebieg jest zależny od wielu czynników. Jednym z nich jest ułożenie dziecka do porodu. Kiedy potrzebna jest cesarka?
Ułożenie dziecka do porodu – do góry nogami
Dziecko ułożone do góry nogami znajduje się w najlepszej pozycji, gotowej do porodu. Zwykle dziecko ustawia się tak już na kilka tygodni przed planowanym porodem. Według książkowych opisów, w 32. tygodniu ciąży, maluch przyjmuje pozycję główkową. Jego główka jest skierowana w stronę kanału rodnego matki. Praktycznie większość dzieci przychodzi na świat właśnie przez takie położenie. To najbardziej komfortowa sytuacja, zarówno dla matki jak i lekarza. Dziecko obrócone w sposób prawidłowy, ma przygiętą do klatki piersiowej główkę, tak, że lekarz jest w stanie podczas badania wyczuć tylne ciemiączko. Ułożenie tego typu daje pełną możliwość porodu naturalnego.
Ułożenie dziecka do porodu – kiedy potrzebna jest cesarska?
Ale jak to z dziećmi bywa, nie zawsze muszą być posłuszne. Zdarzyć się może, że nasz maluch ułoży się w inny sposób, utrudniając tym samym poród siłami natury. Cesarka jest forma zabiegu, który umożliwia poród dziecka w sytuacji, gdy kobieta nie może rodzić o własnych siłach oraz w momencie pojawienia się różnych komplikacji. Przyczyną podjęcia takiej decyzji przez lekarza, może być ułożenie wierzchołkowe. Wtedy raczej nie ma mowy o porodzie naturalnym. Główka dziecka jest wyprostowana i odgięta od klatki piersiowej, co lekarz może potwierdzić w badaniu wewnętrznym. Naturalny poród mógłby się odbyć tylko wtedy, gdy dziecko jest małe, a miednica matki dość rozbudowana. W takim przypadku lekarze zwykle zalecają poród przez cesarskie cięcie. Innym wskaźnikiem do cesarki jest ułożenie czołowe lub twarzyczkowe. Dziecko ma główkę odgiętą do tyłu a jego szyja może być owinięta pępowiną. Cesarka jest więc koniecznym rozwiązaniem, ze względu na bezpieczeństwo i życie dziecka. Przy porodzie pośladkowym, u kobiety która rodzi po raz pierwszy, lekarz także zleci cesarkę. Przy kolejnych ciążach, z takim ułożeniem dziecka, poród siłami natury jest możliwy, tylko przy odpowiednich rozmiarach dziecka i dużej miednicy matki.
Lekarz powinien przed porodem wykonać badanie USG, które pozwala stwierdzić, jak ułożone jest dziecko w łonie matki. Wtedy może podjąć decyzję o porodzie naturalnym lub cesarskim cięciu. Ułożenie dziecka oraz inne czynniki, warunkują przebieg porodu, więc nie można ich ignorować.
Katarzyna Antos