Tworzywa sztuczne to związki chemiczne, wykorzystywane w produkcji wielu przedmiotów. Uczulenie na tworzywa sztuczne może wystąpić u każdego z nas. Co warto o nim wiedzieć?
Tworzywa sztuczne
Obecnie tworzywa sztuczne są jednym z najbardziej powszechnych surowców. Produkuje się nich przeróżne przedmioty, także te codziennego użytku. Sztuczne materiały są bardzo trwałe i wytrzymałe, więc cieszą dużym zainteresowaniem wśród producentów. Nie zdajemy sobie sprawy, że tworzywa sztuczne spotykamy na każdym kroku. Najbardziej charakterystyczne z nich to:
- PVC czyli polichlorek winylu to tworzywo, z którego wytwarza się wykładziny, okna, drzwi czy kable.
- Polietylen to zaś składnik maszyn, zbiorników na wodę, środków chemicznych, protez ortopedycznych czy nawet sprzętu AGD.
- Poliwęglan jest wykorzystywany w samolotach, świetlikach dachowych, kaskach oraz butelkach dla niemowląt.
- ABS czyli akrylonitryl butadien styren znajdziemy w sprzęcie sportowym, meblach, zabawkach i urządzeniach elektrycznych.
- Polipropylen to tworzywo, z którego produkuje się wszelkie opakowania żywności, leków, sprzęt medyczny, izolacje i zabawki.
- PET – politereftalan etylenu to znane tworzywo butelek, opakowań jednorazowych oraz tkaniny polarowej.
Uczulenie na tworzywa sztuczne
Choć wymienione wyżej tworzywa towarzyszą w naszym życiu, nie oznacza, że są dla nas całkowicie bezpieczne. Uczulenie na tworzywa sztuczne należy do alergii kontaktowych, która charakteryzuje się wypryskiem kontaktowym. Problem często pojawia się jako alergia zawodowa, u osób mających styczność z chemicznymi związkami w pracy. Objawy uczulenia zwykle pojawiają się w miejscu kontaktu z alergenem. Wyprysk przybiera formę pęcherzyków, wypełnionych płynem, które pieką i swędzą. Do reakcji skórnej nigdy nie dochodzi po pierwszym kontakcie z uczulającą substancją. Objawy zawsze pojawiają się przy kolejnym kontakcie. Wtedy aktywują się dane komórki, czego efektem mogą być zmiany skórne. Uczulenie na tworzywa sztuczne możemy zaobserwować u raczkujących dzieci, ponieważ alergenem są zarówno butelki jak i wykładziny podłogowe, obecne w naszych domach.
Leczenie uczulenia na tworzywa sztuczne
W leczeniu najważniejsze jest zaprzestanie kontaktu z alergenem, czyli w tym przypadku z tworzywami sztucznymi. Uczuleni powinni zadbać, aby w ich otoczeniu były tylko bezpieczne, ekologiczne tworzywa. Nawet krótki kontakt z przedmiotem może zakończyć się reakcją alergiczną, dlatego należy dokładnie sprawdzać skład rzeczy. Po zaobserwowaniu objawów należy zgłosić się do dermatologa, który pomoże w zniwelowaniu zmian skórnych. W rozpoznaniu alergii skuteczne są testy skórne, które warto wykonać.
Katarzyna Antos