zwierzeta

Uczulenie na zwierzęta to popularna alergia wśród dzieci i osób dorosłych. Obalamy mity dotyczące alergii na naszych domowych przyjaciół.

Uczulenie na zwierzęta

Alergia na zwierzęta obejmuje nie tylko sierść ale także naskórek, odchody a nawet pokarm. Objawy alergii bywają bardzo uciążliwe. Katar, kichanie, duszności czy łzawienie oczu to tylko niektóre z nich. Uczulenie na zwierzęta może pojawić się u osoby, która wcześniej bez żadnych kłopotów zdrowotnych opiekowała się psem czy kotem. Na temat alergii na zwierzęta znajdziemy mnóstwo informacji, lecz nie wszystkie mogą okazać się zgodne z prawdą. Dlatego obalamy mity, by raz na zawsze rozwiać wątpliwości dotyczące tego problemu.

Nie ma hipoalergicznych zwierząt

Żadne zwierzę domowe nie jest hipoalergiczne. Uczulać może sierść, pierze, naskórek, ślina czy odchody pupila. To prawda, że istnieją rasy psów czy kotów, które mogą mniej uczulać. Należy jednak pamiętać, że alergia jest kwestią indywidualną i to, czy dane zwierzę uczula zależy od układu immunologicznego człowieka.

Alergia na kurz kontra alergia na sierść

Ciągłe kichanie wcale nie musi oznaczać alergii na sierść psa czy kota, którego jesteśmy właścicielem. Być może winne są roztocza kurzu domowego. W takiej sytuacja należy często sprzątać mieszkanie oraz regularnie prać siedzisko naszego pupila. Zmniejszymy w ten sposób liczbę alergenów i odetchniemy z ulgą.

Objawy alergii na zwierzęta są podobne do innych alergii

Objawy alergii na zwierzęta przypominają inne alergie. Katar, świszczący oddech czy łzawiące oczy wcale nie muszą świadczyć o uczuleniu na pupila. Zanim więc oddamy go w inne, dobre ręce, wykonajmy testy alergiczne, które pozwolą odnaleźć przyczynę problemu.

Objawy alergii na zwierzęta można zniwelować

uczuelnie na zwierzętaCiężko rozstać się z ukochanym sem czy innym zwierzakiem, nawet jeśli stwierdzono u nas silną alergię. Objawy uczulenia możemy zniwelować, stosując odpowiednie metody. Najlepiej nie wpuszczać zwierzaka do sypialni, bawić się z nim tylko na zewnątrz i myć ręce po każdym kontakcie z czworonogiem. Częste mycie zwierzaka także zmniejszy objawy naszej alergii.

Katarzyna Antos