Woda to źródło zdrowia i życia ale okazuje się, że także alergii. Uczulenie na wodę to rzadka przypadłość. Jak się objawia?
Alergia na wodę
Dla wielu osób uczulenie na wodę wydaje się nieprawdopodobne. W końcu ciągle mamy kontakt z wodą, która jest niezbędna do życia. Jednak uczulenie na wodę istnieje i jest określane jako alergia skórna, wywołana zazwyczaj substancjami, wchodzącymi w jej skład. W wodzie mogą być obecne metale, substancje chemiczne, w tym chlor. Po kąpieli w takiej wodzie może więc dojść do reakcji skórnej. Sama woda także uczula, a więc nawet pot czy łzy mogą okazać się przyczyną alergii.
Uczulenie na wodę – objawy
Reakcja skórna na wodę objawia się najczęściej pokrzywką. Pokrzywka wodna jest bardzo rzadką alergią na wodę. Nie ma znaczenia czy dochodzi do kontaktu z wodą zimną czy ciepłą. Do tej pory odnotowano niewiele przypadków tego rodzaju uczulenia. Na skórze mogą pojawić się różne zmiany takiej jak wysypka, bąble, świąd czy pieczenie. Podrażniona wodą skóra jest zaczerwieniona i sucha. Zdarza się, że bąble są wypełnione płynem surowiczym lub ropą. Uczulenie na wodę zwykle występuje na twarzy, barkach, ramionach i klatce piersiowej. Objawy możemy zaobserwować nawet kilka minut po kontakcie ciała z wodą. W najgorszej sytuacji dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, jednak jego ryzyko jest niewielkie.
Jak leczyć uczulenie na wodę?
Leczenie uczulenia na wodę nie należy do prostych zadań. Najskuteczniejszą opcją byłoby unikanie kontaktu z alergenem, czyli wodą, co jest wręcz niemożliwe. Dlatego osobom uczulonym zaleca się rzadkie kąpiele, unikanie korzystania z basenu czy spacerowania w deszczu. Alergicy muszą stosować ochraniające kremy i emulsje do ciała, które zabezpieczają wrażliwą skórę, nawilżają ją i ułatwiają jej regenerację. U niektórych można zastosować także leki przeciwhistaminowe.
Katarzyna Antos