Truskawki cieszą nasze oczy i podniebienia ale dla alergików mogą być powodem alergii. Uczulenie na truskawki na twarzy nie należy do zbyt przyjemnych i atrakcyjnych. Jak sobie z nim poradzić?
Uczulenie na truskawki
Truskawki to jedne z najczęstszych alergenów pokarmowych, co nie oznacza, że wywołują tylko objawy dotyczące układu pokarmowego. Uczulenie na truskawki jest bardzo częstym zjawiskiem, szczególnie u dzieci. Związek z alergią wykazuje histamina, która uaktywnia się po spożyciu alergenu, czyli truskawek. Wynikiem produkcji histaminy są reakcje alergiczne, które w zależności od stopnia alergii, są mniej lub bardziej uciążliwe.
Uczulenie na truskawki na twarzy
Popularne owoce często są przenawożone, szczególnie jeśli wybieramy truskawki z supermarketu. Owoce z przydomowego ogródka czy z ekologicznej uprawy raczej rzadko uczulają. Zdecydowanie większe ryzyko alergii niosą wszelkie nawozy i konserwanty. Uczulają nie tylko surowe owoce ale także truskawki w postaci dodatku do cista, soków czy innych pokarmów. Uczulenie na truskawki na twarzy to dość częsta forma alergii. Wysypka może pojawić się na ciele alergika, również na jego twarzy. Charakteryzują ją krosty, świąd, zaczerwienienie a nawet pokrzywka. Objawy alergii mogą pojawić się zaraz po spożyciu owoców. Lekarze obserwują przypadki, gdy u osoby uczulonej pojawiają się różne objawy równocześnie. Zmiany skórne najczęściej występują u dzieci.
Uczulenie na truskawki – leczenie
Usunięcie truskawek z diety to pierwszy i podstawowy krok, jaki należy wykonać przy uczuleniu czy jego podejrzeniu. Objawy alergii zmniejszą się i w końcu całkowicie znikną. Na dolegliwości skórne mogą pomóc leki antyhistaminowe czy maści, które zaleci lekarz alergolog ;ub dermatolog. Uczulenie na truskawki może minąć wraz z wiekiem dziecka, pozostawiając zdrową skórę twarzy, bez swędzącej wysypki.
Katarzyna Antos