alergia na jad pszczół

Alergia na jad – co uczula?

Najbardziej uczulają pszczoły miodne i trzmiele, które posiadają najwięcej jadu. Jednak ukąszenia osowatych mogą stanowić większe niebezpieczeństwo: o ile pszczoła może użądlić tylko raz (gdyż zostawia żądło w miejscu ukąszenia), osa może robić to wielokrotnie. Choć ma mniej jadu, to jej atak może być bardziej dotkliwy. Uczulają również trzmiele i szerszenie.

Kontakt z samym owadem nie powoduje żadnych reakcji – dopiero wprowadzenie pod skórę jego jadu powoduje, że zaczynamy odczuwać przykre tego konsekwencje.

Jak się ochronić przed żądleniem?

Należy pamiętać, że pszczoły i osy ciągną do słodkich, intensywnie pachnących pokarmów. Picie oranżady, soku, jedzenie lodów czy nawet drożdżówki w okolicy, gdzie znajdują się gniazda owadów znacznie zwiększa prawdopodobieństwo ukąszenia.

Owady ciągną też do piwa, zwabione zapachem słodu. Ponieważ napój ten występuje w ciemnych butelkach, możemy nie zauważyć, że owad wpełznął do środka. Jeśli go nie zauważymy, to przy próbie picia możemy spotkać się z przykrą niespodzianką.

alergia na jad pszczół

Równie niebezpieczne są puszki z napojami. O ile dorosły jest w stanie to szybko sprawdzić, na taki sposób ukąszenia szczególnie narażone są dzieci. Warto mieć pod ręka bidon na napoje* – posiada on specjalne zamknięcie, dzięki któremu powstrzymamy owady przed wtargnięciem do środka.

Małe dzieci często brudzą się jedzeniem, dlatego miejmy zawsze pod ręką wilgotne chusteczki, którymi przetrzemy umorusaną czekoladą czy lodami buzię dziecka i jego ręce.

Unikajmy chodzenia boso po trawie. Należy mieć także świadomość, że mocny zapach perfum czy antyperspirantów jest bardzo atrakcyjny dla owadów, które mogą nas pomylić z kwiatem. Przed owadami w domu ochronimy się, zakładając moskitiery na okna.

Jeśli mamy skłonność do alergii, upewnijmy się, że zawsze będziemy mieć przy sobie leki, a informacja o alergii znajdzie się wśród naszych dokumentów. W przypadku nieszczęścia ułatwi to działanie osobom udzielającym nam pomocy. Więcej o działaniach po ukąszeniu przeczytasz w artykule Jak unikać ukąszeń przez owady i późniejszych reakcji alergicznych

Alergia na owady – leczenie

Najgroźniejszym aspektem uczulenia na jad owadów jest to, że jeśli wpadniemy we wstrząs anafilaktyczny, jest bardzo duże ryzyko, że przy następnym ukąszeniu nastąpi jego nawrót. Dlatego oprócz doraźnych środków antyalergicznych, najlepiej poddać się immunoterapii.

W tej chwili skierowanie na odczulanie na jad pszczół otrzymują wszyscy, którzy doświadczyli wstrząsu anafilaktycznego z powodu ukąszenia. Ponieważ ryzyko alergii wzrasta wraz z każdym kolejnym ukąszeniem, warto do alergologa udać się niedługo po tym, gdy doświadczyliśmy pierwszego (lub kolejnego) użądlenia przez pszczołę czy osę – dzięki temu lekarz będzie mógł łatwiej ocenić, czy istnieje u nas ryzyko narastania problemu.

Odczulanie polega na podawaniu wzrastających dawek jadu pszczół i trwa od trzech do pięciu lat, ma bardzo wysoki stopień skuteczności.

J.P.R.