Nie wszystkie środki piorące okazują się dobre dla naszej skóry. Uczulenie na proszek do prania to jedna z alergii skórnych. Czym charakteryzuje się alergia na proszek do prania?
Uczulenie na proszek do prania – alergia skórna
Proszek do prania jest środkiem chemicznym, który wbrew pozorom ma kontakt z nasza skórą. Alergie skórne to częsta przypadłość dzieci i dorosłych. Skóra jest wrażliwa na działanie wszelkich czynników zewnętrznych. Nieodpowiednio dobrany kosmetyk czy środek piorący może zaszkodzić warstwie naskórka. Czasem zmiana proszku na nowy produkt wywołuje reakcje alergiczne. Podrażniona skóra staje się zaczerwieniona. Pojawia się wysypka i uporczywy świąd. Rodzice często zastanawiają się co wywołało nagłą alergię. Wtedy warto szukać przyczyn wśród produktów, które stosujemy na co dzień. Kosmetyki oraz środki chemiczne stanowią zagrożenie dla alergików. Uczulenie może pojawić się w każdym wieku.
Proszek do prania – wróg skóry alergika
Skóra alergika jest wrażliwa. Szczególnie narażona na działanie środków chemicznych jest skóra dziecka, która nie jest w pełni wykształcona. Delikatny naskórek nie potrafi bronić się przed szkodliwym działaniem alergenów. Układ immunologiczny nie produkuje wystarczającej ilości przeciwciał. Stąd reakcje alergiczne, po kontakcie skóry z drażniącymi substancjami. Świeżo wyprane ubrania mogą okazać się powodem uporczywej wysypki i podrażnień naszego ciała. Oczywiście istnieją środki piorące, bezpieczne dla alergików. Hipoalergiczne proszki do prania nie wywołują uczuleń. Alergicy mogą także przebierać w produktach takich jak np. ekologiczne orzechy piorące, które stanowią naturalny i skuteczny środek do prania.
Objawy uczulenia
Średnio ]u co trzeciej osoby stwierdza się uczulenie na proszek do prania. W skutek bezpośredniego kontaktu ubrania ze skórą dochodzi do reakcji uczuleniowej. Nie chodzi tutaj o sam proszek, ale o tkaninę, która została w nim wyprana. Jednym z charakterystycznych oznak alergii są bąble pokrzywkowe. Przyjmują różny kształt i zabarwienie. Uszkodzona skóra staje się sucha i bardziej podatna na uszkodzenia. Swędząca skóra nie pozwala spokojnie zasnąć. Potęguje to poczucie dyskomfortu i rozdrażnienia. Małe dzieci mogą być niespokojne, płacząc w nocy. Obserwując takie objawy warto zwrócić uwagę na proszek, którego używamy do prania. Być może zmiana na inny produkt piorący będzie odpowiednim rozwiązaniem na powstałe problemy skórne.
Alergia skórna na proszek do prania jest kwestia predyspozycji naszej skóry oraz alergenów, zawartych w składzie danego produktu. Wybierając proszek dla alergika sięgajmy po hipoalergiczne środki piorące, dostosowane do delikatnej skóry.
Katarzyna Antos