Powinniśmy zatem dokładnie przyjrzeć się reakcjom swojego organizmu po spożyciu takich produktów jak: sery pleśniowe, rośliny strączkowe, ocet, migdały, owoce morza, koncentrat pomidorowy, śledzie, konserwy, suszone śliwki, piwo, wino, czekolada, kakao, mocna herbata zielona oraz czarna.
Leczenie
Niestety alergii na nikiel nie da się wyeliminować. Medycyna nie odkryła jeszcze żadnego cudownego lekarstwa, które przyniosłoby alergikom pełną ulgę. Lekarze dermatolodzy oraz alergolodzy są w stanie pomóc nam jedynie poprzez przepisanie środków łagodzących zmiany powstałe na skórze. Aby zapobiec ich ponownemu występowaniu zalecają unikanie kontaktu z alergenem. Osoba cierpiąca z powodu uczulenia na nikiel nie powinna więc nosić metalowej biżuterii, okularów, pasków, tylko wymienić je na plastikowe odpowiedniki. Warto również zastanowić się nad wymianą garnków oraz zestawu sztućców.
Na początku przypadłość ta wydaje się bardzo uciążliwa, zwłaszcza w przypadku konieczności zmiany diety z powodu wystąpienia alergii pokarmowej. Czas jednak pokazuje, że wprowadzone zmiany stają się nawykiem, zaś zdrowa dieta przyczynia się do polepszenia jakości naszego życia.
Natalia Herzog