Wiosna w pełni a wraz z nią sezon alergii. W powietrzu unoszą się pyłki, które dokuczają alergikom. Uczulenie na mniszek lekarski to jedna z alergii wziewnych oraz skórnych. Czym się charakteryzuje?
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski inaczej zwany mniszkiem pospolitym to popularna w Polsce roślina. I choć w uprawie mniszek jest uznawany za chwast, jest rośliną jadalną, pastewną a nawet leczniczą. Mlecze możemy spotkać na łące, na trawnikach, w parkach czy na ogródkach działkowych. Trudno wytępić te chwasty. Charakteryzują się żółtymi kwiatostanami, przypominającymi astry. Dlatego też należą do rodziny astrowatych. Mniszek lekarski ma owoce, czyli puchowe kielichy, które nazywamy potocznie dmuchawcami.
Uczulenie na mniszek lekarski
Dmuchawce, które dzieci chętnie zdmuchują na wietrze są efektem owocowania rośliny, jaką jest mniszek lekarski. Na charakterystyczne kule składają się pyłki, które są unoszone przez wiatr. W ten sposób rozsiewa się roślina. Niestety okres owocowania mniszka to niekorzystny czas dla alergika. Pyłki obecne w powietrzu są wdychane, wywołując tym samym objawy alergii wziewnej. Przedostając się do dróg oddechowych mogą wywołać katar, kichanie czy świąd błon śluzowych nosa. Gdy zerwiemy mniszek lekarski, na łodydze i liściach zauważymy mleczny, biały płyn. Sok wydobywający się z rośliny może wywołać uczulenie skórne. Na skórze alergika może pojawić się wysypka alergiczna, dlatego osoby uczulone powinny unikać kontaktu z rośliną.
Mniszek lekarski w walce z chorobami
Mniszek lekarski może wywołać alergię, ale zdecydowanie odznacza się właściwościami leczniczymi. Pomaga zwalczyć kurzajki, leczy anginę i ból gardła czy poprawia trawienie. Mniszek jest składnikiem kuracji oczyszczających organizm. Stanowi wspaniały dodatek do sałatek i kanapek. Jest znaną w ziołolecznictwie rośliną. W niektórych krajach europejskich jest specjalnie uprawiany. Można przygotowywać odwary, napary, soki czy wino z mniszka lekarskiego. Jednak należy ostrożnie go dawkować, ponieważ podnosi ilość soków w żołądku.
Alergikom nie polecamy stosowanie mniszka lekarskiego. Samo jego zerwanie może zakończyć się dokuczliwą wysypką. Starajmy się omijać miejsca, gdzie rośnie dużo mleczy, a na pewno zniwelujemy objawy alergii sezonowej.
Katarzyna Antos