Co to jest kurz?
Pod nazwą „kurz” kryje się nawet 30 substancji, które mogą być potencjalnie uczulające. To w większości drobiny pochodzenia biologicznego: złuszczony naskórek, sierść, strzępy włosów, fragmenty insektów, pyłki, zarodniki pleśni, drobiny jedzenia oraz strzępki tkanin czy włókna, drobiny kosmetyków, środków chemicznych itd. Wśród nich najbardziej niebezpieczne są roztocza, czyli odchody mikroskopijnych pajęczaków, które pasożytują w naszych mieszkaniach i innych pomieszczeniach. Kurz najczęściej skupia się w miejscach, w których łatwo się gromadzi i trudno go usunąć, np. w dywanach, pościeli, książkach czy pod meblami.
Jakie są objawy uczulenia na kurz?
Czasami dość trudno rozpoznać objawy uczulenia na kurz ponieważ mogą być podobne do zwykłego przeziębienia, które jednak dość często powraca. Uczulenie na kurz należy do tzw. alergii całorocznych, więc trwa bez względu na porę roku. Może się jednak nasilać w czasie zimy, ponieważ gorące powietrze z grzejników i kaloryferów sprzyja gromadzeniu się drobinek kurzu. Głównym objawem uczulenia na kurz jest uciążliwy, wodnisty katar, napady kichania, uczucie zapchania nosa, świąd, łzawienie oczu, duszności. To także objawy skórne po bezpośrednim zetknięciu się z alergenem: wysypki, zaczerwienienie, obrzęk, pokrzywka.
Do częstych objawów w przewlekłej postaci uczulenia na kurz dochodzi uczucie ciągłego zmęczenia, senność, kłopoty z koncentracją czy bóle głowy. Alergeny kurzu mogą także wywoływać przewlekłe choroby górnych dróg oddechowych oraz prowadzić bezpośrednio do rozwoju astmy oskrzelowej.
Opisane czynności są oczywiście konieczne, ale dobrze wiemy, że objawy alergiczne bardzo szybko powracają. To strategia jedynie w połowie skuteczna. Sprawdźcie jak zwiększyć skuteczność sprzątania dzięki ozonowaniu powietrza i wody. Więcej jeśli wygooglujecie artykuł "Ozonowanie – Nowe strategie zwycięstwa" cz.1, 2, 3.
Pozdrawiam
Vha