objawy-alergii-skornej

Choroby skórne na tle alergicznym dotykają coraz większy odsetek społeczeństwa. Problematyczne stają się uciążliwe objawy alergii skórnej – jak je złagodzić?

Alergia skórna – powszechny problem

Liczba osób, które borykają się alergicznymi problemami skórnymi rośnie. Wszelkie rośliny, produkty spożywcze, tworzywa i inne czynniki mogą wywoływać reakcje alergiczne na skórze. Do wszystkiego dochodzi zanieczyszczenie środowiska. Nasze organizmy są coraz bardziej wrażliwe i podatne na alergeny, dlatego alergie skórne występują u dużej grupy osób, która wciąż się powiększa.

Uciążliwe objawy alergii skórnej

Objawy skórne mogą być bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla dzieci, których skóra jest bardziej wrażliwa podatna na podrażnienia. Do najczęstszych objawów alergii skórnej zaliczamy pokrzywkę, wysypkę oraz świąd. Skóra staje się sucha i zaczerwieniona. Mogą wystąpić bolesne bąble. Objawom często towarzyszy świąd, który wywołuje odruch drapania, co jeszcze bardziej pogarsza stan skóry. Jedną z poważniejszych chorób skórnych jest atopowe zapalenie skóry, które może mieć różny przebieg.

Uciążliwe objawy alergii skórnej – jak je złagodzić?

Uciążliwe objawy można złagodzić. Odpowiednie metody poprawią stan skóry oraz przyniosą ulgę. Kremy i maści to najbardziej znane preparaty, które łagodzą objawy alergii skórnej. Zawierają substancje przeciwhistaminowe oraz takie, które niwelują zaczerwienie i obrzęk. Znajdziemy je w aptece, niektóre nawet bez recepty. W przypadku nasilonych sygnałów niezbędna może okazać się pomoc lekarza. Specjalista może zlecić nam stosowanie leków sterydowych, które mają silne działanie. alergieNależy pamiętać, aby takich środków farmakologicznych nigdy nie stosować bez zaleceń lekarza. Skutecznym sposobem jest również wyeliminowanie alergenu z otoczenia. Być może uczula nas tkanina ubrania czy jakiś produkt spożywczy. Rezygnacja z niego może zmniejszyć nieprzyjemne objawy alergii. Uczulenie mogą także zadbać o właściwe kosmetyki do mycia i pielęgnacji ciała. Suchą skórę zregenerują i nawilżą emolienty oraz inne oleje mineralne. Tego typu produktów szukajmy w aptekach.

Objawy alergii skórnej nie należą do przyjemnych. Świąd i pieczenie mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Przedstawione propozycje pozwalają choć trochę zmniejszyć stan zapalny skóry i poprawić jej wygląd.

Katarzyna Antos