Rosną w naszych ogrodach, pięknie kwitną i pachną, a mimo tego mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przedstawiamy trujące rośliny na które warto uważać, szczególnie wiosną.
Rośliny piękne, lecz niebezpieczne
Piękny wygląd to nie wszystko. Rośliny, nawet te najbardziej atrakcyjne mogą być toksyczne dla zdrowia. Kolorowe kwiaty i aromatyczny zapach zachwycają, przyciągają owady, zwierzęta i dzieci, które chętnie je dotkną i zerwą. Taki scenariusz może zakończyć się niezbyt szczęśliwie. Rośliny, które często są dekoracją naszego balkonu czy ogrodu bywają trujące. Ich zjedzenie może zakończyć się poważnymi problemami ze zdrowiem. Niektóre z nich uczulają, inne są mniej szkodliwe. Warto zwrócić na nie uwagę, szczególnie kiedy posiadamy dzieci czy zwierzęta.
Konwalia majowa
Konwalia majowa nieodłącznie kojarzona jest z sezonem komunijnym. Pięknie prezentuje się w dekoracjach czy bukietach. Jej niesamowity zapach przyciąga, a delikatna forma i biel cieszy oczy. Konwalie najczęściej spotkamy w lesie i przydomowych ogródkach. Roślina jest trująca. Zdrowiu szkodzą zarówno kwiaty jak i liście. Zawierają glikozydy nasercowe, które mogą wywołać zaburzenia pracy serca, a nawet zgon. Trująca będzie także woda w której trzymamy owe majowe kwiaty. Do zatruć konwalią najczęściej dochodzi u dzieci, które mogą przez nieuwagę opiekunów zjeść kwiatki czy liście. Objawami zatrucia rośliną są wymioty, biegunki, bóle brzucha, uczucie senności, zaburzenia widzenia oraz czerwona wysypka.
Hiacynt
Hiacynty to typowe wiosenne kwiaty, które chętnie stawiamy na balkonach czy parapetach. W ich przypadku niebezpieczny jest kontakt z cebulami. Cebule mogą podrażnić skórę, dlatego kwiaty przesadzamy tylko i wyłącznie w rękawicach ochronnych. Problemem mogą okazać się cebulki roślin, które przechowujemy na wyciągnięcie rąk dzieci. Najlepiej zadbać o to, by maluchy nie miały dostępy do sadzonek.
Śnieguliczka
Śnieguliczka pięknie kwitnie, stanowi alternatywę dla żywopłotów, więc jest sadzona w parkach i na miejskich skwerach. Jednak to nie kwiaty są zagrożeniem, a owoce, które roślina daje jesienią i zimą. Białe kulki, które wydają charakterystyczny dźwięk po ich rozdeptaniu. Jagody zawierają trujące alkaloidy i saponiny. Substancje uszkadzają układ pokarmowy, wywołują wymioty a także zaburzenia układu nerwowego. Należy uważać by dzieci nie zrywały tych owoców.
Pokrzyk wilcza jagoda
Łatwo pomylić ją z pyszną jagodą. Owoce obydwu roślin są podobne w wyglądzie. W wilczej jagodzie kryje się atropina. Substancja ta jest wykorzystywana w okulistyce, szczególnie do badań wzroku. Atropina rozszerza źrenice i pobudza. W wysokim stężeniu jest trująca dla organizmu. Przy ciężkim zatruciu wilczą jagodą może dojść do śpiączki. Jeśli nie mamy pewności, że spotkane w lesie jagody to rzeczywiście bezpieczne owoce, lepiej zrezygnujmy z ich zrywania i spożycia.
Katarzyna Antos