Triggery emocjonalne to wyzwalacze bardzo silnych emocji. Jednak wokół nich narosło wiele mitów. Nie wszyscy także zdają sobie sprawę z ich istnienia. Czym są triggery emocjonalne i jak sobie z nimi radzić?
Czym jest trigger emocjonalny?
Najłatwiej będzie nam zrozumieć działanie triggerów emocjonalnych, gdy posłużymy się konkretnym przykładem. Od pewnego czasu umawiasz się na randki z mężczyzną, który przypadł ci do gustu. Pewnego dnia, gdy spóźniasz się na randkę przez to, że podróżujesz wszędzie komunikacją zbiorową, on zachęca cię do zrobienia prawa jazdy. Ty reagujesz na to silną złością, zupełnie nieadekwatną do sytuacji. W rezultacie wyrzucasz z siebie całą nagromadzoną złość i wracasz do domu. Wbrew pozorom to nie sugestia mężczyzny wyzwoliła tak emocjonalną reakcję. On nie miał złych intencji, chciał cię nakłonić do zrobienia prawka, aby łatwiej ci się żyło. Jednak jego słowa powiązałaś z zachowaniem swojego ojca, który zawsze wysyłał cię na kolejne kursy i zajęcia pozalekcyjne, byle tylko pozbyć się ciebie z domu. Problemem są złe emocje wyniesione z dzieciństwa, których nigdy nie przepracowałaś, a nie rada tego faceta.
Co wyzwoliło w tobie silne emocje?
Aby zrozumieć działanie triggera emocjonalnego, należy wejść w głąb siebie i przypomnieć sobie, kiedy poczułaś podobne emocje, które towarzyszyły wybuchowi twojej złości. Jeśli uświadomisz sobie, w czym tkwi problem, będzie ci łatwiej żyć. Przepracujesz w głowie swój problem i następnym razem zareagujesz bardziej świadomie.
Jak przeprosić partnera za niestosowne zachowanie?
Co zrobić, gdy nakrzyczałaś na faceta, na którym ci zależy, nie mając ku temu podstaw? Po prostu go za to przeproś i wyjaśnij, że twój ojciec też ciągle wysyłał cię na jakieś kursy, przez co masz uraz do takich porad.
Triggery emocjonalne może wyzwalać tylko osoba, na której nam zależy
Triggery emocjonalne jest w stanie wyzwolić w nas tylko ktoś, na kim nam zależy, przy kim chcemy poczuć się bezpiecznie. Nie poczujesz tak silnych emocji, gdy koleżanka z pracy zasugeruje ci kurs na prawko. Najwyżej zignorujesz jej słowa. Tak silna reakcja pokazuje też, jak bardzo zależy ci na akceptacji ze strony osoby, na której się wyładowałaś.
Zachowanie adekwatne do sytuacji nie ma nic wspólnego z triggerem emocjonalnym
Warto jednak podkreślić, że nie mamy do czynienia z triggerem emocjonalnym, gdy nasze zachowanie jest adekwatne do sytuacji. Np. dowiadujesz się, że partner cię zdradza i rzucasz w niego wszystkimi ubraniami z waszej wspólnej szafy. On po prostu bardzo cię skrzywdził, twoja reakcja jest zatem skierowana do właściwej osoby i adekwatna do sytuacji.