Upalne dni zachęcają nas do poszukiwania ochłody. Chętniej niż zazwyczaj sięgamy po zwiewne sukienki. Coraz więcej z nas zwraca też uwagę na ich skład. Zależy nam na tym, aby ubrania na lato należały do przewiewnych. W takowych bowiem nasze ciało się nie przegrzewa i nie poci, przez co my czujemy się dużo bardziej komfortowo. Tkaniny sztuczne, które często są mylone z syntetycznymi, należą do tych, które zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza. W naszym artykule podpowiadamy, jak powstaje cupro.
Spis treści:
- Tkaniny sztuczne, syntetyczne i naturalne – czym się różnią?
- Jak powstaje cupro?
- W jakich ubraniach wykorzystuje się cupro?
- Sztuczny jedwab z celulozy
- Tkaniny sztuczne nie syntetyczne. Materiał połyskujący czy matowy?
Tkaniny sztuczne, syntetyczne i naturalne – czym się różnią?
Przemysł tekstylny wykorzystuje różnego rodzaju włókna. Możemy je podzielić na trzy główne rodzaje. Wyróżniamy materiały naturalne, czyli uzyskane z roślin, przędzy owadów lub sierści zwierząt. Zaliczamy do nich bawełnę, len, jedwab, wełnę i kaszmir. Istnieją także materiały sztuczne. Niestety te w obiegowej opinii często są mylone z syntetycznymi. Tymczasem tkaniny sztuczne nie syntetyczne mają poniekąd naturalny rodowód. Pozyskuje się je z celulozy, czyli wielocukru występującego w roślinach, którą poddaje się obróbce chemicznej. Wskutek oddziaływań z różnymi chemikaliami powstają przewiewne materiały sztuczne. Tutaj należy wymienić wiskozę, lyocell, modal, cupro i acetat. Natomiast materiały syntetyczne to te, które najgorzej przepuszczają powietrze. Uzyskuje się je z pochodnych ropy naftowej. Do tkanin syntetycznych, których nie polecamy na lato, chyba że w postaci strojów kąpielowych, zaliczamy poliester, nylon, akryl i elastan.
Jak powstaje cupro?
Cupro powstaje z nasion bawełny, które stanowią źródło celulozy. Surowiec pochodzący z natury poddaje się kąpielom miedziowym. W wyniku reakcji chemicznych wytrącają się włókna cupro, które następnie służą do produkcji tkanin. Miedź zaliczana jest do metali ciężkich, dlatego ubrania z cupro dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać ściśle określone normy. Są to bowiem przedmioty mające bezpośredni kontakt z ludzką skórą.
W jakich ubraniach wykorzystuje się cupro?
Do niedawno cupro było wykorzystywane do produkcji podszewek, które następnie umieszczano po wewnętrznej stronie marynarki czy sukienki. Niewątpliwie ten materiał idealnie nadaje się na wyściółkę, ponieważ jest przewiewny i nie przyczynia się do przegrzewania organizmu. Ponadto cupro należy do tkanin przyjemnych w dotyku. Jako materiał sztuczny, nie mylić z syntetycznym, nie wykazuje tendencji do elektryzowania, przez co nie przykleja się do ciała.
Sztuczny jedwab z celulozy
Ubrania z cupro cieszą się dziś ogromną popularnością. Ta tkanina doskonale sprawdza się w roli sztucznego jedwabiu. Sukienki bieliźniane, które wpisują się w najgorętsze trendy tego lata, szyje się z satyny. Ta połyskuje, przez co wygląda niezwykle ekskluzywnie. Niestety sleeping dress, choć pozwala uzyskać outfit rodem z czerwonego dywanu, bardzo często jest wykonana z satyny poliestrowej. Jedwab to drogi materiał, dlatego sukienki bieliźniane z tej tkaniny nie należą do zbyt rozpowszechnionych. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, iż cupro jest dużo lepsze od satyny poliestrowej, gdyż przepuszcza powietrze. Jednocześnie charakteryzuje się niższą ceną niż jedwab. Wykazano też, iż sukienki z cupro lepiej przepuszczają powietrze niż jedwabne. Wyróżniają się też wyższą higroskopijnością, czyli zdolnością do pochłaniania wody.
Tkaniny sztuczne nie syntetyczne. Materiał połyskujący czy matowy?
Tkaniny z cupro mogą być matowe lub połyskujące niczym jedwab. Bardzo dobrze chłoną barwnik, dlatego też można uzyskać je w wielu ciekawych odcieniach i wzorach. Choć cupro mniej się gniecie niż wiskoza, to jednak często wymaga użycia żelazka. Jest to jednak materiał o właściwościach chłodzących. Nie zapewnia dobrej izolacji termicznej, dlatego po ubrania z tej tkaniny raczej nie sięgamy zimą. W związku z tym, iż prognozy pogody wskazują na to, że upały pozostaną z nami na dłużej, zachęcamy do sięgania po ubrania z włókien sztucznych i naturalnych. Na trwających wyprzedażach możesz się rozejrzeć za sukienką z cupro.
Magdalena Kukurowska