Alergia to nadmierna reakcja naszego organizmu na czynnik pochodzący ze środowiska. Organizm uznaje neutralne substancje za szkodliwe patogeny i usiłuje je zwalczyć. Większość osób reaguje uczuleniem na więcej niż jeden alergen. Z tego powodu trudno jednoznacznie określić, co wywołuje objawy u pacjenta. Popularne testy na alergię wykorzystują ekstrakty alergenów w celu określenia, co jest czynnikiem uczulającym daną osobę. Wyniki nie są jednak konkretne – nie wiemy, który dokładnie składnik alergenu uczula. Dlatego opracowany został test ImmunoCAP ISAC. Na czym polega?
Test ImmunoCAP ISAC pozwala na kompleksową diagnozę w kierunku alergii. Dzięki niemu możliwe jest określenie reakcji organizmu na poszczególne elementy alergenu. Test daje możliwość wykluczenia alergii lub odkrycia niespodziewanego uczulenia. Jego wyniki powalają na dobranie odpowiedniej terapii, co wpływa na poprawę komfortu życia alergika.
Alergia – trudności w diagnostyce
Objawy alergii zazwyczaj trudno pomylić z innym schorzeniem. Należą do nich między innymi: katar sienny, zapalenie spojówek, łzawienie oczu, wysypka czy duszności. Niestety, stwierdzenie, który czynnik je wywołuje, nie należy już do łatwych. Reakcja uczuleniowa może wystąpić natychmiast po kontakcie z alergenem. Niekiedy jednak zdarza się, że objawy rozwijają się dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach. Czynniki wywołujące alergie mogą być obecne w różnych źródłach, co utrudnia ich rozpoznanie. Co więcej, alergeny mogą podlegać modyfikacjom w trakcie obróbki chemicznej czy termicznej. Niekiedy uczulać może tylko pewna ich forma. Na przykład surowy produkt może wywoływać alergię pokarmową, a gotowany już nie.
Jak rozpoznać alergeny?
Rozpoznanie alergenów jest kluczowe dla terapii uczulenia. Jedynie unikanie kontaktu z czynnikami uczulającymi gwarantuje zniwelowanie przykrych objawów. Dotychczas w celach diagnostycznych stosowano jedynie ekstrakty alergenów. Są to wyciągi ze źródeł wywołujących alergię – mleka, jajek, pyłków roślin. Wyniki standardowych testów na alergię nie wnoszą zbyt wiele informacji. Nie wiemy, na które białko wchodzące w skład alergenu jesteśmy uczuleni. Niektóre związki są obecne w wielu różnych pokarmach. Inne wchodzą w reakcje krzyżowe. Są tak chemicznie podobne do innych alergenów, że wywołują takie same symptomy uczulenia. Ogólne zalecenie, aby unikać danego czynnika, mogą nie być pomocne w takim przypadku. Wyeliminowanie z diety jabłek nie uchroni nas przed napadem astmy wywołanym pyłkiem brzozy.
Test ImmunoCAP ISAC – innowacyjna metoda diagnostyki alergii
Test ImmunoCAP ISAC jest powszechnie dostępnym testem na uczulenie. Pozwala określić reakcję organizmu pacjenta nie na ekstrakty, ale składniki alergenów. Jego wynik nie mówi nam jedynie o uczuleniu na konkretny produkt. Wiemy, który związek w nim obecny jest odpowiedzialny za nasze uczulenie. W przypadku mleka krowiego czynniki uczulające to między innymi beta-laktoglobulina, kazeina czy laktoza. W orzechach alergię wywołują różnorodne białka zapasowe. Podobnie jest z alergenami kontaktowymi, takimi jak lateks, który zawiera co najmniej 5 potencjalnych alergenów. Dzięki ImmunoCAP ISAC możemy stwierdzić, jaki składnik wywołuje u nas objawy. Co więcej, możemy przewidzieć też występowanie jego reakcji krzyżowych z innymi alergenami.
Test ImmunoCAP ISAC – na czym polega?
Test ImmunoCAP ISAC wymaga pobrania od pacjenta próbki krwi. Jej małą ilość nakłada się na biochip, czyli przygotowaną specjalnie powierzchnię testową. Umieszczonych jest na niej 112 najpowszechniejszych składników alergenów. Przeciwciała IgE obecne w krwi pacjenta łączą się z tymi związkami, na które ma on uczulenie. Stwierdzenie, czy reakcja miała miejsce i z jakim natężeniem, to zadanie analizatora. Tworzy on profil uczuleniowy pacjenta. Każdemu z alergenów jest przypisany stopień, w jakim chory jest na niego uczulony. Test ten jest nie tylko wiarygodny, ale i oferuje bardzo szeroką paletę czynników uczulających do przebadania. Dzięki temu za jednym badaniem otrzymujemy aż 112 miarodajnych wyników.
Co warto wiedzieć o teście ImmunoCAP ISAC?
Test ImmunoCAP ISAC służy jedynie do wykrywania alergii natychmiastowej, związanej z przeciwciałami IgE. W przypadku alergii komórkowej czy IgG-zależnej, wynik testu będzie negatywny. U wielu pacjentów borykających się z uczuleniem test ten pozwala na definitywne stwierdzenie przyczyny uczulenia. Obraz choroby jest bardzo wnikliwie przeanalizowany. Wynik negatywny badania pozwala stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że dolegliwości chorego nie mają źródła w alergii IgE-zależnej. Często jest to bardzo istotne wskazanie. Dużą liczba pacjentów jest z powodzeniem diagnozowana tradycyjnymi, skórnymi testami alergii. Jednak niekiedy dają one niejasne rezultaty. Także dalsze występowanie symptomów mimo wyeliminowania określonego alergenu wskazuje na bardziej złożony charakter uczulenia. Wtedy warto zastosować test ImmunoCAP ISAC.
Karolina Solga