Odtruwają i oczyszczają organizm, wspomagając spalanie tłuszczów, a dawniej były skutecznym specyfikiem w walce z trądzikiem, oparzeniami słonecznymi czy przeciw grzybicom. Dzięki manganowi odświeżają cerę i włosy, zawierają także kwas elegonowy chroniący przed nowotworami.
Chronią przed reumatyzmem i artretyzmem, obniżają ilość kwasu w moczu – sprawdzają się przy schorzeniach nerek i wątroby, a nawet kamieniach żółciowych. Pomagają w trawieniu ciężkostrawnych posiłków np. podane z chudym jogurtem.
Objawy alergii na truskawki
Truskawki niestety często wywołują objawy alergii, wyzwalają histaminę wewnętrzną, co prowadzi do reakcji uczuleniowych, szczególnie u dzieci – na brzuchu, plecach, kolanach, zgięciach łokci.
Pokrzywkom mogą towarzyszyć bolesne biegunki, a szczególnie bywają dokuczliwe u osób z alergią na salicylany, które zawierają w dużej ilości. Zatem należy podawać je bardzo ostrożnie małym dzieciom oraz kobietom w ciąży i matkom karmiącym, które mogą wywołać uczulenie u niemowląt.
Poza eliminacją z diety u osób uczulonych należy skonsultować dolegliwość z lekarzem i odstawić te owoce na kilka lat, a po przypadkowym zjedzeniu niezwłocznie przyjąć wapno np. w wersji dla alergików – z kwercetyną.
Niekoniecznie wyrastamy z alergii na truskawki, może się ona pojawić także u osób dorosłych.