Co to jest pimekrolimus?
To alternatywa do leczenia glikokortykosteroidami (GKS); to organiczny związek chemiczny, wybiórczy inhibitor kalcyneuryny, stosowany miejscowo nie wchłania się wcale albo tylko w niewielkim stopniu, dlatego nie wywołuje działań niepożądanych, a zwłaszcza zaników skóry. Wybiórczo hamuje syntezę i wydzielanie cytokin w komórkach.
Jest skuteczny już po 3 dniach stosowania – poprawia stan chorego i zmniejsza nasilenie świądu i zaburzeń snu u dzieci. Również jest bezpieczny i skuteczny w leczeniu AZS na twarzy u dzieci.
W jakich lekach występuje?
W takich specyfikach jak krem Elidel, zwalczający stany zapalne, przeznaczony do leczenia atopowego zapalenia skóry o delikatnym bądź przeciętnym nasileniu u osób powyżej 2 roku życia, u których niewskazane jest stosowanie miejscowe kortykosteroidów. Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży.
Takrolimus i pimekrolimus nie są pochodnymi sterydów i nie wywołują charakterystycznych dla nich skutków ubocznych, a zatem mogą być stosowane długotrwale, również na delikatną skórę twarzy, szyi i na fałdy skórne. Substancje czynne nie mają tendencji do kumulowania się w organizmie, wnikają tylko w skórę zmienioną chorobowo, nie przenikając przez skórę zdrową – w gojącej się skórze stopień wchłaniania spada niemal do zera, im bliżej do jej wyleczenia.
Początkowo podczas stosowania tych leków nowej generacji może wystąpić nieprzyjemne uczucie pieczenia i zaczerwienienie, które jednak dość szybko ustępują.