Od początku roku zmagamy się z dużą zachorowalnością na grypę. Najbardziej gorący sezon trwa do marca. A z grypą nie ma żartów, ponieważ wyjątkowo groźne mogą okazać się jej powikłania. Najskuteczniejszą formą zapobiegania grypy są szczepienia, które mają zarówno zwolenników jak i przeciwników. Dlaczego szczepienia przeciw grypie są takie ważne? Co warto o nich wiedzieć?
Epidemia i pandemia
Wciąż rośnie liczba chorych na grypę oraz podejrzeń zachorowań. Do tej pory zarejestrowano już 1,5 mln osób. Szczyt zachorowań zwykle przypada w sezonie zimowo-wiosennym, czyli od stycznia do marca. Sezonowa fala zachorowań na grypę jest określana także jako sezon epidemiczny grypy. Kiedy dochodzi do większej liczby zachorowań w niektórych sezonach, mówimy o epidemii. Wówczas to władze państwa mogą ogłosić oficjalną decyzję o epidemii, co związane jest z konkretnymi procedurami. W przypadku, gdy mowa o światowej epidemii, pojawia się określenie pandemia. Światowa Organizacja Zdrowia, czyli WHO ogłasza pandemię, co także odbywa się według ściśle określonych wytycznych. Decydujący jest zasięg geograficzny i skala zachorowań.
Grypa a szczepienia
Lekarze wciąż mówią o szczepieniach przeciw grypie. W Polsce dostępne są szczepionki przeciw grypie, ale wciąż zbyt mało osób z nich korzysta. W niektórych miastach organizowane są programy darmowych szczepień, co jest bardzo dobrą formą profilaktyki, dostępną dla szerszego grona osób. Szczepionki inaktywowane mają w sobie cząstki wirusa grypy lub powierzchniowe białka wirusa grypy. Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u nawet 90% osób. Już od 6 miesiąca życia można podać szczepionkę. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, warto podać taką szczepionkę, ze względu na jej wysoką skuteczność. Dodatkowo osoby, które są z grupy wysokiego ryzyka, czyli pracujące w służbie zdrowia oraz miejscach, w których mają styczność z innymi ludźmi, powinny się zaszczepić. Innym argumentem, przemawiającym za szczepieniami jest najmniejsza liczba powikłań poszczepiennych. Nie ma więc obaw, że szczepienia przeciw grypie są niebezpieczne dla organizmu człowieka. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pacjenta zawsze może wcześniej skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepienia.
Grypa jest chorobą, którą bardzo łatwo możemy się zarazić. Mimo tego, że do poważnych powikłań dochodzi dość rzadko, zawsze istnieje ryzyko śmierci. W tym roku mieliśmy już 4 przypadki zgonów spowodowanych przez grypę. Szczepionki są opracowywane co sezon, by jak najskuteczniej mogły pomóc w ochronie przed wirusem grypy. Bez odpowiednich działań profilaktycznych nie da się wygrać z grypą, a zdecydowanie lepiej przeciwdziałać, niż leczyć. Polska wciąż jest krajem, gdzie odsetek zaszczepionych przeciwko grypie jest niewielki. Dzięki wiedzy na temat szczepień oraz świadomości o ochronie zdrowia możemy zapobiec licznych zachorowaniom i powikłaniom.
Katarzyna Antos