Sypialnia alergika
Pixabay

Sprzątanie sypialni to niezwykle ważna czynność, ponieważ pozwala usunąć z niej bakterie, grzyby i roztocza. Osoby, które borykają się z uczuleniem, powinny pamiętać o regularnych porządkach, gdyż te zmniejszają ryzyko wystąpienia objawów alergii. Należy wykorzystywać do tego celu odpowiednie środki czystości. Odradza się produkty, które zawierają sztuczne barwniki i substancje zapachowe, bo są to popularne alergeny. Odpowiednia aranżacja sypialni ułatwia sprzątanie i pomaga zredukować osadzanie kurzu. O czym warto pamiętać, urządzając tę część mieszkania? Jak sprzątać sypialnię alergika, aby zniwelować objawy uczulenia?

Minimalistyczny wystrój sypialni zmniejsza ryzyko alergii

Aranżacja wnętrz stanowi źródło przyjemności, wiele osób podchodzi do niej z pasją. Dobór mebli, tapet, lamp i dodatków dekoracyjnych zazwyczaj odbywa się w oparciu o indywidualne preferencje. Alergia okazuje się czynnikiem ograniczającym. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, powinny dążyć do minimalizmu. Rezygnując z niektórych dodatków dekoracyjnych, łatwiej utrzymać sypialnię w czystości. Suszone kwiaty, makramy, obrazy, ozdobne wazony – wszystko to sprzyja gromadzeniu kurzu, który stanowi rezerwuar roztoczy, bakterii i pleśni. Eliminując niektóre elementy home decor, można zredukować liczbę potencjalnych alergenów i uniknąć dokuczliwych objawów uczulenia.

Męczy Cię alergia na kurz? Firanki i zasłony zastąp roletami!

Nie tylko elementy home decor sprzyjają osadzaniu kurzu. Firanki i zasłony wprawdzie wprowadzają przytulność do urządzanej sypialni, ale też zwiększają ryzyko reakcji alergicznej. Jeśli ktoś decyduje się na nie, powinien je regularnie zmieniać i prać. Najlepiej robić to raz na kilka dni. Częste pranie firanek i zasłon bywa uciążliwe, dlatego dobrym rozwiązaniem wydają się żaluzje i rolety. Łatwiej utrzymać je w czystości, dlatego uchodzą za idealne wyposażenie sypialni alergika.

Jak radzić sobie z uczuleniem na kurz? Przeszklona gablotka zamiast półek

Półki, na których stoją dodatki dekoracyjne i książki, sprzyjają osadzaniu kurzu. Jeśli alergicy postanawiają wprowadzić je do swojej sypialni, to powinni je codziennie sprzątać. Wycieranie kurzu staje się wówczas bardzo kłopotliwe, dlatego warto rozważyć zakup przeszklonej gablotki. Pozwala ona wyeksponować ważne pozycje literackie, a jednocześnie zaoszczędzić czas poświęcany na codzienne sprzątanie.

Antyalergiczna farba do ścian zamiast tapety zbierającej kurz

Ściany dziś urządza się na różne sposoby. Do łask powracają tapety o ciekawym designie, które pomagają postawić kropkę nad „i” w aranżacji sypialni. Niestety, papier sprzyja osadzaniu kurzu, uniemożliwia też przemycie wodą. Tapety nie są dobrym rozwiązaniem dla alergików, podobnie jak wykończenie gipsowe. Zaleca się pomalowanie ścian farbą antyalergiczną, która jednocześnie wykazuje właściwości wodoodporne. Uchodzi ona za niezwykle praktyczne rozwiązanie, można przecierać ją wilgotną ściereczką, nie ryzykując uszkodzenia. Substancje zawarte w farbie hipoalergicznej nie wywołują uczulenia. Warto jednak dokładnie wywietrzyć sypialnię po malowaniu ścian i sufitu, aby pozbyć się szkodliwych chemikaliów.

Antyalergiczna pościel bawełniana

M&W Studios z pexels

Dlaczego nawilżacz powietrza dla alergika jest tak ważny?

Sen wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie, dlatego warto stworzyć odpowiednie warunki do nocnego wypoczynku. Kluczową rolę odgrywa codzienne wietrzenie sypialni alergika. Przed położeniem się spać, należy uchylić okna na co najmniej 15-30 minut. Optymalna temperatura w sypialni wynosi 16-18 stopni. Alergikom rekomenduje się zakup nawilżacza powietrza, ponieważ zbyt duża wilgotność powietrza sprzyja namnażaniu pleśni, natomiast niska nasila objawy uczulenia i AZS.

Metalowe łóżko dla alergika – jakie są jego atuty?

Łóżko dla alergika powinno posiadać metalową konstrukcję, ponieważ ta pozwala regularnie usuwać roztocza, bakterie i grzyby. Wystarczy ją przetrzeć wilgotną ściereczką przy wymianie pościeli. Ponadto metal stwarza nieprzyjazne warunki dla mikroorganizmów i utrudnia ich namnażanie. Metalowe łóżko nie posiada szuflady na pościel, pomiędzy jego nóżkami występuje wolna przestrzeń, którą łatwo można posprzątać. Wystarczy miotła, odkurzacz lub mop.

Czym powinien charakteryzować się materac dla alergika?

Materac wpływa na jakość wypoczynku. Kiedy jest zbyt twardy, zakłóca sen. Nie warto na nim oszczędzać, ponieważ korzysta się z niego przez dłuższy czas. Materac dla alergika nie powinien zawierać wypełnienia, które zwiększa ryzyko wystąpienia objawów uczulenia. Najlepiej, gdy składa się z syntetycznych materiałów. Nie wywołują one reakcji alergicznej, ponadto nie sprzyjają namnażaniu roztoczy, bakterii i grzybów. Materac stanowi spory wydatek w domowym budżecie, dlatego zabezpiecza się go specjalnym pokrowcem. Należy zadbać o to, aby nie tylko posiadał właściwości antystatyczne, ale też dobrze znosił częste pranie w wysokich temperaturach. Przy 60 stopniach Celsjusza udaje się wyeliminować roztocza, czyli niewielkie pajęczaki, które wraz z odchodami wydalają silne alergeny.

Jakie poduszki i kołdry dla alergika są najlepsze?

Kupując poduszki i kołdry dla alergika, warto zwrócić uwagę na aspekt higieniczny. Zaleca się, aby posiadały syntetyczne wypełnienie w postaci granulatu silikonowego. Pozwala to na ich regularne pranie w pralce automatycznej. Ponadto granulat silikonowy stanowi środowisko nieprzyjazne dla bakterii, pleśni i roztoczy.

prześcieradło dla alergika

Curtis Adams z pexels

Antyalergiczna pościel bawełniana – wypierzesz ją w wysokich temperaturach!

Pościel dla alergika odgrywa niezwykle istotną rolę, ponieważ ma bezpośredni kontakt z jego ciałem. Dziś można nabyć tekstylia sypialniane, które zachwycają unikatowym designem i miękkością, a jednocześnie nie rodzą trudności natury higienicznej. Antyalergiczna pościel bawełniana wydaje się najlepszym wyborem, gdyż pierze się ją w wysokich temperaturach. Jej walory estetyczne nie ulegają pogorszeniu, a roztocza zostają wyeliminowane. Pościel z bawełny warto wyprasować, gdy wyschnie, bo zapewnia to najwyższy poziom higieny. Dermatolodzy rekomendują jej pranie przynajmniej raz w tygodniu.

Jakie prześcieradło dla alergika jest najlepsze?

Prześcieradła to niedoceniane tekstylia sypialniane, które również mają bezpośredni kontakt z ludzkim ciałem. Każdego dnia osadzają się na nich bakterie, grzyby, roztocza, pot, martwy naskórek i łój. Zanieczyszczeń nie widać gołym okiem, dlatego łatwo je zlekceważyć. Zaleca się, aby alergicy prali prześcieradła co najmniej raz w tygodniu. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, powinni robić to jeszcze częściej, co 3-4 dni. Prześcieradło białe cieszy się dużą popularnością wśród naszych kupujących, ponieważ nie widać na nim kurzu, natomiast czarne prześcieradło lepiej zda egzamin u osób, które mocniej pocą się, gdyż nie żółknie. Warto zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale także na aspekt praktyczny. Prześcieradła bawełniane są przyjazne dla skóry i można je regularnie prać w wysokich temperaturach, pozbywając się w ten sposób roztoczy.

Sprzątanie sypialni alergika – jak ułatwić sobie to zadanie?

Zaleca się, aby sypialnia alergika była wolna od dywanów i wykładzin, gdyż gromadzą one kurz, w którym znajdują się roztocza. Dużo łatwiej utrzymać ją w czystości, gdy panele pozostają niczym nieosłonięte. Wówczas wystarczy je odkurzyć, a od czasu do czasu przemyć mopem. Przy remoncie warto zadbać o odpowiedni dobór paneli, kierując się ich wodoodpornością. Zaleca się, aby szafki i półki codziennie przecierać z kurzu. Podłogę można odkurzać i myć co 2 dni. Alergicy to liczna grupa społeczna, dlatego firmy coraz częściej opracowują dla nich specjalistyczny sprzęt. Istnieją odkurzacze, które zostały wyposażone w filtry oczyszczające pomieszczenie z roztoczy i ich odchodów.

Korzystając ze wskazówek zawartych w niniejszym artykule, można zredukować objawy alergii, a nawet zapobiec ich wystąpieniu. Warto dokładnie przemyśleć aranżację sypialni, gdyż pozwala to zaoszczędzić czas niezbędny na jej posprzątanie.