Sygnały alarmowe podczas randki
René Ranisch z Unsplash

Każdy z nas ma jakieś schematy. Reagujemy na nie w różny sposób. Jedni stosują strategie adaptacyjne, drudzy sięgają po mniej bezpieczne rozwiązania. Randka stanowi okazję do wzajemnego poznania się. Bardzo często nie tylko wyjawia prawdę o naszych wzorcach relacyjnych, ale również o schematach drugiej osoby. Kiedy zrezygnować z dalszej znajomości? Na jakie sygnały alarmowe podczas randki warto zwrócić szczególną uwagę?

Jak schemat opuszczenia wpływa na nasze randki?

Schemat opuszczenia, który wynika z niestabilności więzi z pierwotną figurą przywiązania, najczęściej matką lub ojcem, wyzwala w nas czujność. Wnikliwie obserwujemy potencjalnych partnerów i znajomych, aby w porę wychwycić nawet niewielki oznaki wycofania. Sprawia to, że nadinterpretujemy pewne rzeczy. Np. czyjeś zmęczenie bierzemy za brak zainteresowania, a brak koncentracji za chęć zakończenia znajomości.

 

Zdarza się, że widzimy sygnały alarmowe. Tutaj warto zachować czujność i równowagę. Z jednej strony nie możemy się ciągle zamykać na innych ludzi, zakładając, że nas skrzywdzą. Z drugiej nie jest wskazana nadmierna ufność, bo ta bardzo często skutkuje naiwnością. Jakie sygnały alarmowe podczas randki warto potraktować poważnie?

 

Sygnały alarmowe podczas randki

Nieprzewidywalność – kiedy zastanawiasz się, czy zaplanowana randka w ogóle dojdzie do skutku, bo druga osoba często odwołuje wspólne plany, potraktuj to poważnie. Także skłonność do ich nadmiernego modyfikowania może świadczyć o tym, że usiłuje przejąć kontrolę nad rozwojem Waszej relacji. Trudno zakończyć znajomość, bo gdy dochodzi do spotkania, zazwyczaj jest cudownie. Nieregularne wzmocnienia przywiązują nas do drugiej osoby.

 

Niestabilność – niektórzy ludzie nie przywiązują się nadmiernie do innych osób, miejsc czy zajęć. Regularnie dokonują rewolucji w swoim życiu. Co pół roku zmieniają pracę, miejsce zamieszkania, znajomych i samochód. Wysyłają sprzeczne sygnały.

 

Nieosiągalność – randka z taką osobą często przypomina sięganie bram raju. Przebiega w niezwykłej, romantycznej atmosferze. Druga strona sprawia wrażenie nami zauroczonej. Niestety po cudownej randce nagle znika z naszego życia. Próbujemy się do niej dodzwonić, ale bezskutecznie. Ona milczy. Zdarza się, że po kilku tygodniach ciszy znowu się odzywa i kolejne spotkanie przebiega w miłej atmosferze.

 

Jak nie pozwolić, by schematy drugiej osoby uruchomiły nasze nieadaptacyjne tryby radzenia sobie?

Osoby, które przejawiają powyższe cechy, nie dadzą Ci szczęścia. Trudno zbudować z nimi zdrową i satysfakcjonującą relację. Pamiętaj, że to nie Twoja wina. Nie pozwól, byś pod wpływem schematu wadliwości i porażki reagowała w niezdrowy sposób. Tacy ludzie zazwyczaj mają problem ze swoimi nieadaptacyjnymi schematami i trybami radzenia sobie. Nie pokochają ani Ciebie, ani nikogo innego, dopóki ich nie przepracują pod okiem psychoterapeuty.

 

Inne niepokojące sygnały alarmowe podczas randki – zwróć uwagę na ich powtarzalność

Istnieją także takie sygnały alarmowe podczas randki, które mogą, ale nie muszą wskazywać na zagrożenie. Jeśli pojawiają się incydentalnie, prawdopodobnie świadczą o gorszym dniu. Gdy natomiast ulegają nasileniu, ta randka powinna stać się Waszą ostatnią. Szczególnie uważaj na:

  • myślenie czarno-białe,
  • osądzanie,
  • szukanie winnych,
  • przedstawianie eks w negatywnym świetle,
  • odgrywanie roli ofiary,
  • flirtowanie z innymi,
  • krytykowanie,
  • idealizowanie.

 

Bibliografia:

  1. Skeen M.; Lęk przed opuszczeniem; Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2023