potrawy

Boże Narodzenie to szczególny czas, podczas którego przygotowujemy wigilijne potrawy, których zwykle nie przyrządzamy w zwykłe dni. Co pojawia się na świątecznych stołach Polaków?

Wigilia Bożego Narodzenia

Wigilia to wyjątkowy dzień, który przypada na 24 grudnia. W przeddzień Narodzenia Pańskiego, według tradycji chrześcijańskiej odbywa się szczególna kolacja. Wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy, rodziny zasiadają do wspólnej i uroczystej kolacji. Ucztę poprzedza czytanie fragmentów Pisma Świętego, o przybyciu Maryi oraz Józefa do Betlejem. Następnie składamy sobie życzenia i dzielimy się opłatkiem, na znak pokoju. Wigilijna wieczerza nie mogłaby się odbyć bez tradycyjnych dwunastu potraw, które pojawiają się na świątecznym stole.

Czerwony barszcz z uszkami

Barszcz to rozgrzewająca i aromatyczna zupa, zrobiona z buraków. Ma piękny kolor i jest bardzo zdrowa, ponieważ buraki pozytywnie działają na naszą krew. Do wigilijnego barszczu podaje się uszka z grzybami, które są jego znakomitym dopełnieniem.

Karp po żydowsku

Karp po żydowsku jest przygotowywany na słodko, w galarecie. Ta pyszna i zdrowa ryba znakomicie prezentuje się w takim wydaniu. Bez karpia nie ma prawdziwej wieczerzy wigilijnej.

Śledzie w śmietanie

Śledzie także goszczą na wigilijnej wieczerzy. Najlepsze są te, przygotowane tradycyjnie w śmietanie. Choć równie smaczne są śledzie z dodatkiem jabłek czy rodzynek.