zaczerwieniona skóra u dziecka

Alergia u dzieci jest chorobą, której objawy często pojawiają się na ciele. Poza wysypką występuje też suchość i zaczerwienienie skóry. To symptomy charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry (AZS) często spowodowanego alergią pokarmową.

Sucha skóra jest odwodniona i cienka, a z powodu uszkodzonej bariery ochronnej naskórka reaguje podrażnieniami na czynniki zewnętrzne. Pojawia się silne zaczerwienienie, któremu może dodatkowo towarzyszyć świąd.

Sucha i zaczerwieniona skóra jako objaw AZS

Suchość i zaczerwienienie skóry może mieć różne przyczyny: począwszy od przebywania w pomieszczeniach o suchym powietrzu, poprzez zbyt długie kąpiele w gorącej wodzie, a skończywszy na stosowaniu nieodpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Warto jednak mieć świadomość, że sucha i zaczerwieniona skóra to mogą być również objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) spowodowanego alergią pokarmową. Świadczą one o reakcji alergicznej głównie wtedy, gdy na skórze dodatkowo pojawia się wysypka.

Czy sucha i zaczerwieniona skóra powinna być powodem do niepokoju?

Suchość i zaczerwienie skóry z reguły nie są groźne, aczkolwiek należy zwrócić uwagę na istnienie kilku innych objawów towarzyszących. Jeżeli pojawiają się sączące zmiany skórne z pęcherzykami, grudkami, przeczosami czy krostkami, wówczas należy skontaktować się z dermatologiem. Niepokój powinien wzbudzić również silny świąd.

Jak złagodzić suchość skóry i zaczerwienienie?

Pierwszy krok to rozpoznanie przyczyny problemu, ponieważ suchość skóry oraz jej zaczerwienienie może mieć różne podłoże.

Jeżeli zmiany mają związek z alergią pokarmową, wówczas istotną rolę odgrywa nie tylko ograniczenie kontaktu z alergenami, ale również odpowiednia pielęgnacja skóry.

  • Stosowanie specjalnych kosmetyków

Aplikowanie właściwie dobranych preparatów pozwoli na odbudowanie uszkodzonej warstwy lipidowej skóry, a jednocześnie przywróci odpowiedni poziom natłuszczenia i nawilżenia. Wybierając kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej i zaczerwienionej należy zwrócić uwagę na ich skład, ważne jest, by preparat nie zawierał żadnych substancji zapachowych ani barwników.

  • Krótkie kąpiele

Chcąc wyeliminować suchość i zaczerwienienie skóry, warto skrócić czas kąpieli do niezbędnego minimum. Woda powinna być chłodna, ponieważ wysoka temperatura nasila odwodnienie skóry – to efekt szybkiego odparowywania wody z warstwy rogowej.

  • Prawidłowe osuszanie skóry

Kończąc kąpiel należy pamiętać o prawidłowym osuszaniu skóry. Nie jest wskazane silne pocieranie ręcznikiem, a jedynie delikatne przykładanie go do skóry. Dzięki temu można zapobiec podrażnieniom.

Jeżeli suchość i zaczerwienienie skóry u dziecka wywołują twój niepokój, jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą – specjalista wypisze skierowanie do dermatologa.

Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl

Partnerem artykułu jest BebiProgram.pl

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz  gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu  karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.