alergenów

Idzie zima, więc wydawałoby się, że alergicy odetchną z ulgą. Nic mylnego, ponieważ w zimie też czyhają na nas alergeny. Których alergenów należy się obawiać?

Sezonowe alergie

Najbardziej uciążliwym okresem dla alergików jest sezon wiosenno-letni, ponieważ w tym czasie stężenie pyłków w powietrzu jest bardzo wysokie. Kwitną drzewa, kwiaty, więc alergicy odczuwają nasilone objawy uczuleń wziewnych takie jak katar, kaszel czy łzawienie oczu. Okres pylenia trwa dość długo. Do późnej jesieni obserwujemy pylenie niektórych roślin. Choć zimą stężenie pyłków jest bardzo niewielkie, inne alergeny atakują ze zdwojoną siłą.

Atak alergenów

Zima to czas, który uwielbiają roztocza kurzu domowego i alergeny zwierząt domowych. Znacznie więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, w których nie brakuje roztoczy. Wszelkiego rodzaju dywany, firany, zasłony oraz tapicerowane meble to środowiska mikroskopijnych organizmów, które są szkodliwe dla alergików. Jedynie powietrze, które znajduje się we wnętrzach jest bezpieczne, ponieważ jest wolne od pyłków. Problem mogą stanowić zwierzęta domowe. One także częściej przebywają w pomieszczeniach. Na sierści również gromadzi się kurz, który bywa częstą przyczyną uporczywego kichania lub problemów z układem oddechowym.

Przygotowanie do walki z alergenami

alergeny

W sezonie grzewczym, alergicy muszą zadbać o pewne środki ostrożności, które pozwolą przetrwać zimowy czas z jak najmniejszymi reakcjami alergicznymi. Roztocza kurzu gromadzą się na grzejnikach i we wszelkich jego zakamarkach, dlatego warto dokładnie go wyczyścić, pozbywając się kurzu. Uczuleni powinni często prać pościel, koce, poduszki oraz pluszowe zabawki. Najlepiej wykonywać to w temperaturze nie niższej niż 50 stopni. Raz w miesiącu możemy także zamrozić pościel i pluszaki, co zabije bakterie i roztocza. Jeśli możemy, zrezygnujemy z zasłon, sztucznych kwiatów i dywanów. Zbiera się na nich najwięcej kurzu, przy czym nawet częste sprzątanie może nie przynieść pożądanego efektu. Bez zbędnych tekstyliów znacznie szybciej i efektywniej posprzątamy mieszkanie i odetchniemy z ulgą. W przypadku posiadania zwierząt domowych takich jak psy czy koty, powinniśmy często je kąpać i czesać, co umożliwi zniwelowanie ilości alergenów.

Obecność alergenów może uprzykrzyć nam życie. Zastosowanie odpowiednich metod walki z alergenami pozwoli na bardziej komfortowe funkcjonowanie. Czyste otoczenie sprawi, że choć na chwilę odstawimy na bok chusteczki higieniczne czy leki wziewne. Warto więc zadbać o to, aby alergenów było wokół nas jak najmniej.

Katarzyna Antos