Sprzymierzeniec w walce z alergią – bakterie kwasu mlekowego

Bakterie kwasu mlekowego, a nietolerancja laktozy

Bardzo często objawy ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, wzdęcia, biegunki) niekoniecznie muszą być objawem alergii pokarmowej. Objawy te mogą również wskazywać na nietolerancję laktozy. Często jednak zdarza się, że nietolerancja laktozy i alergia na białka mleka krowiego uznawane są za jeden i ten sam problem, mimo, że objawy są podobne, to różni je mechanizm powstawania.

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego na powszechnie występujący alergen ,w tym przypadku białka mleka krowiego. Objawem tej reakcji są najczęściej: biegunki, zmiany skórne, infekcje górnych dróg oddechowych, czyli objawy wielonarządowe. Ponadto alergia często ma charakter dziedziczny. Jeśli rodzice dziecka zmagali się w dzieciństwie z alergią, ryzyko rozwoju alergii u ich dzieci wzrasta o ponad 50%. Należy również pamiętać, że alergia pokarmowa może przebiegać pod postacią Atopowego Zapalenia Skóry, nieleczona w dorosłym życiu może przejść w astmę lub alergiczny nieżyt nosa.

W przypadku alergii pokarmowej ważne jest zastosowanie diety eliminacyjnej pozbawionej produktów mlecznych. Dziecku, które nie toleruje mleka podaje się zazwyczaj mieszanki hydrolizowane. Tutaj warto zastosować Latopic®, który nie tylko uszczelni niedojrzałą barierę jelitową, chroniąc tym samym przed przenikaniem alergenów (np. białka mleka krowiego), ale również przyczyni się do przyspieszenia rozwoju tolerancji na białka mleka krowiego. Z kolei w przypadku wystąpienia Atopowego Zapalenia Skóry Latopic® przyczyni się do zmniejszenia zaczerwienienia, suchości i swędzenia skóry oraz zahamuje marsz alergiczny.

Sprzymierzeniec w walce z alergią – bakterie kwasu mlekowego

Nietolerancja laktozy spowodowana jest ograniczeniem lub brakiem aktywności laktazy, enzymu który rozkłada cukier mleczny laktozę do cukrów prostych. W efekcie w przewodzie pokarmowym dochodzi do nadmiernej fermentacji, która objawia się wystąpieniem wzdęć, kurczowych bóli brzucha, kolek oraz wodnistej biegunki po około 30 minutach do 2 godzin po posiłku. W przypadku nietolerancji laktozy objawy dotyczą tylko układu pokarmowego. Tutaj ważne jest zastosowanie odpowiedniej diety bezlaktozowej, warto również sięgnąć po preparat Latopic®. Szczepy probiotyczne zawarte w Latopic® wykazują wysoką aktywność fermentacyjną. Działają one jak laktaza rozkładając laktozę i galaktozę do cukrów prostych.

Więcej informacji na temat preparatu Latopic® przeznaczonego do postępowania dietetycznego w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry znajdziesz na stronie www.latopic.pl