Co to jest spirometria?
Spirometria to najkrócej mówiąc test objętości i pojemności płuc oraz oddychania. Badanie trwa zaledwie 10 minut i jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Dzięki niemu można ocenić wydolność płuc badanego. Wyniki pokazują jaki jest przepływ powietrza przez drogi oddechowe w poszczególnym czasie cyklu oddechowego. Badanie jest niezbędne do rozpoznania chorób układu oddechowego – astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Kiedy wykonać spirometrię?
O konieczności wykonania spirometrii decyduje lekarz. Wskazaniem do testu sprawności płuc są: przewlekła duszność i kaszel, ból w klatce piersiowej, zmiany osłuchowe, zaburzenia czynności układu oddechowego, podejrzenie astmy, nałogowe palenie papierosów, praca w szkodliwych dla płuc warunkach. Badania nie powinno się wykonywać u osób z tętniakami aorty i tętnic mózgowych, świeżo po zawale serca lub udarze mózgu, w przypadku niektórych problemów okulistycznych (rozwarstwienie siatkówki), przy krwiopluciu o nieustalonej przyczynie. Spirometria może nie dać pełnego wyniku kiedy pacjenta męczy uporczywy kaszel lub jakikolwiek dyskomfort związany z oddychaniem.
Jak przebiega badanie spirometryczne?
Spirometria polega na oddychaniu przy pomocy specjalnej rurki podłączonej do aparatu (spirometru), który wykonuje pomiary wszystkich czynności związanych z oddychaniem. Nos pacjenta zostaje zatkany za pomocą klipsa, a wdech i wydech wykonuje się ustami do jednorazowego ustnika. Na początku badania pacjent oddycha spokojnie kilka razy, a następnie kilkakrotnie robi maksymalny wdech i maksymalny wydech. To pomiar pojemności płuc. Kolejny etap badania polega na głębokim nabraniu powietrza i wydychaniu go przez ponad 6 sekund. W ten sposób mierzy się natężenie wydechu.