Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży
Przybieranie na masie ciała w ciąży jest nieuniknione i w porównaniu do przeciwnej sytuacji – utraty masy w ciąży – nie powinno budzić naszego niepokoju. Przyrost masy ciała u kobiet spodziewających się dziecka związany jest ze zmianami fizjologicznymi. Oprócz płodu na przyrost ten składa się również: łożysko (0,5-1 kg), płyn owodniowy (1-1,5 kg), krew i dodatkowe płyny (1,5-2 kg), piersi (1-2 kg) oraz dodatkowa tkanka tłuszczowa (2-4 kg), która chroni płód, a jednocześnie stanowi zapas energetyczny na okres karmienia piersią [1]. W praktyce oznacza to, że kobieta z prawidłowym BMI powinna w ciąży przytyć ok. 11-13 kg.
Utrata masy ciała w pierwszym trymestrze ciąży
Spadek masy ciała w ciąży zdarza się dość często, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, co jest spowodowane nudnościami i wymiotami, a także brakiem apetytu. Drugą, częstą przyczyną utraty masy ciała w ciąży jest zbyt mała podaż kaloryczna. Wiele kobiet, zachodząc w ciąże, odżywia się tak jak do tej pory. W trzech pierwszych miesiącach ciąży zapotrzebowanie energetyczne nie zmienia się, Więc jeśli kobieta przed ciążom odżywiała się prawidłowo może kontynuować swoją dietę. Jeśli jednak w codziennym jadłospisie pojawiało się wiele błędów i „grzeszków żywieniowych” należy zmienić swój sposób żywienia, ponieważ w tym czasie zwiększa się zapotrzebowanie na substancje odżywcze.
Chudnięcie w drugim trymestrze ciąży
Utrata masy ciała w ciąży jest alarmująca po trzecim miesiącu ciąży. Wówczas zazwyczaj mijają uciążliwe objawy ciąży – nudności, wymioty i brak apetytu, które mogą sprzyjać spadkowi masy ciaław ciąży. Chudnięcie w drugim trymestrze ciąży może być spowodowane niewłaściwie zbilansowaną dietą, a dokładniej zbyt niską podażą kaloryczną. Wówczas zwiększa się ona o ok. 360 kcal na dzień.
Czym może grozić spadek masy ciała w ciąży?
Z utratą masy ciała w ciąży mogą wiązać się przykre konsekwencje. Poważnym problemem z tym związanym jest zbyt wolne tempo rozwoju płodu, co może skutkować przedwczesnym porodem, niską masą urodzeniową dziecka, a nawet śmiercią okołoporodową. Ponadto spadek masy ciała w ciąży może skutkować także występowaniem różnych chorób dziecka, w tym cukrzycy typu I, nadciśnienia czy też chorób układu krążenia [1].
Bibliografia:
Rolnik A., Kaźmierczak A., Kardasz K., et.al., Zależność między przyrostem masy ciała w ciąży a występowaniem nieprawidłowej masy urodzeniowej noworodków oraz powikłań matczynych: http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/Lautenbach_d4p.pdf [dostęp: 07.12.19 r.]
Moja przyjaciółka tak wymiotowała, że nieustannie chudła. Potem przestała wymiotować, to zaczęła przybierać na wadze.
Niewątpliwie o wszystkich zmianach warto mówić lekarzowi prowadzącemu:)
Istnieją różne powody, dla których kobieta traci masę podczas ciąży. Nie wszystkie stanowią powód do niepokoju.
Drobne wahania wagi są normalne:)
Warto regularnie monitorować przebieg ciąży u sprawdzonego ginekologa, który nie jest olewatorem;)
Bardzo fachowy artykuł:)
Nie zawsze utrata masy ciała na początkowym etapie ciąży musi oznaczać coś strasznego:)