Wysypka to zmiany skórne, których występowanie może mieć różne podłoże. Choć zwykle jej pojawienie się sugeruje alergię, wcale tak być nie musi. Sprawdź, jak odróżnić wysypkę alergiczną od innych zmian skórnych.
Wysypka wysypce nierówna. Dermatolodzy zwracają uwagę m.in. na umiejscowienie, rozmieszczenie, liczbę wykwitów czy ich kolor. Ponadto istotną rolę odgrywa to, czy zmiany są płaskie czy wypukłe, gładkie czy szorstkie.
Zmiany rumieniowo-grudkowe mogą świadczyć o alergii pokarmowej
Jeśli wysypka ma postać zmian rumieniowo-grudkowych, prawdopodobnie wskazuje to na istnienie alergii pokarmowej. Szczególnie, jeśli zmiany pojawiają się na policzkach, w okolicach uszu, na przedniej powierzchni kończyn i na klatce piersiowej, a jednocześnie nie widać zmian na skórze w środkowej części twarzy oraz w okolicy pachwin i pach. Wysypce będącej objawem alergii pokarmowej najczęściej towarzyszy suchość i zaczerwienienie skóry oraz uciążliwy świąd.
W przypadku alergii pokarmowej najczęściej pojawia się tzw. atopowe zapalenie skóry (AZS). Zmiany pokrywają ciało zwykle po spożyciu białka mleka krowiego. Dotyczy to także dzieci karmionych piersią – pewna część alergenów może przedostać się do mleka matki i być przyczyną objawów u jej dziecka.
Czy wysypka u dziecka powinna być powodem do niepokoju?
Wysypką objawiają się przede wszystkim łagodne choroby skóry, których leczenie polega na stosowaniu odpowiednich maści i kremów. Dotyczy to również wysypki będącej następstwem alergii pokarmowej. W takich przypadkach nie ma powodu do niepokoju.
Natychmiastowej konsultacji lekarskiej wymagają głównie zmiany skórne:
- utrzymujące się przez długi czas;
- stale poszerzające się, zajmując znaczne obszary na ciele;
- którym towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak np. gorączka, zaburzenia świadomości, ból, wymioty, dreszcze.
Warto mieć świadomość, że niepokojące są również różnego rodzaju pęcherze, szybko powstające wybroczyny oraz naskórek oddzielający się od skóry.
Wysypka u dziecka – co dalej?
Sposób postępowania w przypadku pojawienia się wysypki u dzieci zależy od przyczyny zmian skórnych. Ponieważ najczęściej jej powstawanie związane jest z atopowym zapaleniem skóry, leczenie zwykle przyjmuje formę unikania kontaktu z alergenami. Jeśli przyczyną jest białko mleka krowiego należy pod kontrolą lekarza wyeliminować je z diety alergika. Należy przy tym unikać wszelkiego rodzaju czynników drażniących, np. wełny, środków czystości, perfumowanych kosmetyków. Niewskazane są również nagłe zmiany temperatury otoczenia, stres czy niska wilgotność powietrza (szczególnie w okresie zimowym).
Chcąc złagodzić zmiany skórne, warto sięgnąć po kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji atopowej skóry. Należy wybierać preparaty bazujące na emolientach, które nie tylko natłuszczą, ale i wzmocnią barierę lipidową.
Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl
Partnerem artykułu jest BebiProgram.pl
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
Ja zawsze zwracam uwagę na wysypkę u Kajtka, nieważne, czy pojawia się po kąpieli czy po jedzeniu. Takich rzeczy nie można lekceważyć.
U mojej córeczki jest to objaw alergii na gluten, musiałam go wyeliminować z jej diety, co łatwe nie było.
U mojego synka regularnie pojawia się wysypka, jestem umówiona na wizytę u specjalisty. Zobaczymy, jaka jest jej przyczyna.
Zmian skórnych nigdy nie należy lekceważyć, ponieważ mogą świadczyć o poważnej alergii i konieczności wprowadzenia diety eliminacyjnej.
Używamy kosmetyków do skóry atopowej, ale maluszka wciąż swędzi skóra.
czy ktoś miał problem ze świerzbem u dziecka??? co najlepiej stosowac? co jest łągodne dla dziecka?
tak, ten swierzb u dzieci ostatnio popularny. idz do lekarza lub do farmeceuty, jest jeden preparat bez recepty na to 😉
ogolnie myj dziecko szarym mydlem i daj mu leki przeciwalergiczne dodatkowo
a co to za preparat? stosowałaś go?