AZS występuje znacznie rzadziej u dzieci karmionych piersią niż zamiennikami matczynego mleka, a jego rozwój jest hamowany u dzieci uczulonych na alergeny powietrzopochodne, które we wczesnym okresie życia przyjmowały cyteryzynę.
Bardzo ważny jest kontakt z drażniącymi alergenami w okresie niemowlęcym – dymem tytoniowym itp. w średnim stężeniu, gdyż stężenie wysokie i niskie działają wręcz ochronnie na organizm (wysokie powoduje wytworzenie tolerancji organizmu na alergen).
Jak pomóc dziecku?
Poza karmieniem mlekiem naturalnym min. do końca 4-6 m-ca życia i eliminowaniem silnych alergenów pokarmowych (jaja, mleko krowie) u dziecka i karmiącej matki należy z wyjątkową dbałością eliminować roztocza, naskórek i sierść zwierząt i bezwzględnie unikać przebywanie w miejscach, gdzie jest dym tytoniowy.
Czasem już na tym wczesnym etapie życia lekarze zalecają leczenie konwencjonalne lekami przeciwalergicznymi czy wczesne odczulanie. Także rodzice zdrowych dzieci powinni zastanowić się, czy profilaktycznie stosować zalecenia antyalergiczne w przypadku własnych dzieci w wieku niemowlęcym? Jeśli sami mieli problemy z alergią to na pewno warto się do tego przekonać.
(AC)
Czytaj więcej w poradniku „Atopowe zapalenie skóry” R. Kurzawa, A. Widerska-Kurzawa, M. Wanat-Krzak