skaza białkowa

Alergia na białka pojawia się najczęściej u dzieci do lat 2. Czym charakteryzuje się skaza białkowa u dzieci?

Skaza białkowa

Skaza białkowa to inaczej alergia na białka. Substancje te znajdują się w mleku, przetworach mlecznych a nawet w mięsie wieprzowym czy wołowym. To uczulenie pojawia się u małych dzieci, zazwyczaj przed drugim rokiem życia. Najbardziej narażone na objawy skazy są wcześniaki i maluchy obciążone alergią genetycznie. Alergia u jednego z rodziców zwiększa ryzyko wystąpienia jej u dziecka.

Objawy skazy białkowej

Objawy uczulenia na białko są najbardziej widoczne na twarzy dziecka. Na policzkach, szyi a czasem też na rączkach i nóżkach pojawiają się małe, czerwone krostki. Oprócz sygnałów skórnych, czasami można zaobserwować także biegunki czy ulewanie. Nieleczona skaza białkowa może prowadzić do rozwoju atopowego zapalenia skóry. Taka choroba ma znacznie poważniejsze objawy niż skaza białkowa i jest trudna w leczeniu. Po zaobserwowaniu jakichkolwiek zmian skórnych u dziecka powinno się zgłosić jak najszybciej do lekarza, który właściwie zdiagnozuje alergię. Leczona skaza ustępuje w większości przypadków. Niestety u starszych dzieci, może przerodzić się w uczulenie wziewne.

Profilaktyka alergii

skaza

Alergii na białko można zapobiec. Już w trakcie ciąży warto zadbać o właściwą dietę, szczególnie jeśli któreś z rodziców jest alergikiem. Wśród produktów spożywczych, które alergizują najczęściej zalicza się mleko, orzechy, ryby, soja i zboża. W czasie trwania ciąży, matka powinna spożywać małe porcje posiłków ale często, unikając przy tym zbyt dużej ilości alergenów pokarmowych. Gdy tuż po urodzeniu dziecka, lekarz stwierdzi skazę białkową, należy wprowadzić dietę eliminacyjną, która będzie bezpieczna zarówno dla dziecka jak i jego matki. Odpowiedni jadłospis ustali lekarz. Dieta eliminacyjna w przypadku skazy białkowej, zwykle dotyczy odstawienia produktów mlecznych. Nie można jednak zapominać o witaminie D, która dla małego dziecka jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju. W niektórych przypadkach może pojawić się konieczność suplementacji witamin. Nie należy więc wprowadzać zmian żywieniowych samodzielnie, tylko skonsultować się w pierwszej kolejności ze specjalistą.

Skaza białkowa bardzo często pojawia się u małych dzieci. Odpowiednie postępowanie żywieniowa pozwoli na szybkie zniwelowanie objawów alergii lub zapobiegnięcie ich powstania. Dbajmy zatem o zdrowie dzieci i nas samych.

Katarzyna Antos